На разследванията, свързани с аферата „Инвестбанк” – 7 години по-късно беше посветен разговорът с журналиста и главен редактор на е-vestnik.bg Иван Бакалов в рамките на радиопоредицата на Дарик „За медиите (само)критично”. Той припомни случаите, по които е помествал публикации. Заради тях Иван Бакалов имаше няколко заведени дела от банката.

В студиото на Дарик Иван Бакалов разказа, че историята е започнала през 2011г., когато при него се появява човек, който твърди, че от три фирми от банката са му откраднали 5 милиона и половина долара. Първо реших, че е луд, но после ми донесе документи, допълни журналистът.

„Оказа се, че тази кражба е доказана с проверка на БНБ с писан доклад, има доклад на шефа на сигурността на Феста холдинг и вътрешен одит. „Човекът извади договор между трите фирми и банката, в който се казваше, че банката ще възстанови тези пари на трите фирми”, обясни Бакалов.

Той уточни, че номинираният от ИТН за поста управител на БНБ Любомир Каримански тогава не е бил изпълнителен директор. Но е бил в банката като член на УС и прокурист.

Написах една поредица и за още един случай писах - резултатът беше, че Петя Славова заведе срещу мен 6 дела. Точиха се три и повече години – първите четири дела ги загуби и от другите две се отказа, поясни Иван Бакалов.

Накрая от цялата история беше осъден главният счетоводител на банката, а заради това, че съм цитирал пресконференцията на този счетоводител в публикация на сайта, беше заведено едно от делата, уточни журналистът.

Иван Бакалов заяви, че прокуратурата е над всичко и бездействието й по тази измама е видно. По думите му и БНБ не се е намесила с аргумента, че става въпрос за частно-правен спор. А това е престъпление, в което участва в една банка, категоричен е той.

Историята на рома Васко, на когото изплащат малко над милион

„2011 след като писах историите за кражби, много засегнати от „Инвестбанк” започнаха да ми се обаждат. Един ден се появи Йовчо Кьосев от тази фирма „ДИГ-94” и каза, че му правят същата схема. „Човекът е осъдил банката за малко над 1 милион лева. Тази сума банката трябва да му я изплати след дълги дела на три инстанции. Банката отказва да плаща, съдия-изпълнител се готви да вземе дължимото, но банката включва БНБ. БНБ казва, че е частно-правен спор и праща писмо, че ако съдия изпълнител вземе 1 милион ще нанесе увреда на банката”, разказа Иван Бакалов.

Точно в този момент се появява въпросният ром Васко от „Модерно предградие” – неграмотен с регистрация за кражби, се явява в Агенцията по вписванията с фалшиви документи, че е записан като втори управител на фирмата, каза още журналистът.

По думите на Иван Бакалов Васко е регистриран с фалшиви документи като съуправител на еднолична фирма от Агенцията по вписванията в 11 часа сутринта, следобед той е подписал въпросното споразумение с подписа на Каримански, затова че ще му изплатят тази сума от банката за малко над един милион, дължима на фирмата. Малко след пет часа вечерта след работно време му откриват сметка в клон на банката в центъра на София – вкарват му по сметката тези милион и сто хиляди лева и му го изплащат на ръка, разказа журналистът. После този Васко казва, че милион не е видял, а че са му обещали 1 000 лева да подпише, а са му дали 900 лв.

Това е колосална схема, защото банката казва, че се е издължила вече на този Васко. Започнаха обаче публикации, след което банката изплати парите на съдия-изпълнителя, но след това заведе дело, че е платила два пъти тези пари, заяви още Иван Бакалов.

Журналистът разказа, че след първите публикации са го потърсили от СДВР и той е помислил, че го търсят за съдействие. Разследващият полицай е съобщил, че прокурор наредил Бакалов да бъде разпитан откъде има данните и банковите извлечения по този случай.  Като уточни, че банката е отказвала дори на управителя на фирмата да му даде банковите извлечения за собствената му сметка.

„За Каримански разпитах и разбрах, че бил добър специалист по банкови карти. Когато Атанас Чобанов извади в Bird.bg  договора с Васко с подписа на Каримански – това вече хвърли някаква сянка върху този човек”, коментира журналистът.

Като стане утре Каримански шеф на бНБ, така ли ще подписва документи, попита в ефира на Дарик Иван Бакалов.

Изтекли са данни за 1 600 руски войници, действали в Буча

В рубриката „Из медиите по света” Румяна Червенкова от „Капитал” коментира статиите в международните издания за войната между хакерските формирования на Русия и Украйна. Според една от публикациите руски  хакери са опитали трето затъмнение в Украйна в края на миналата седмица – имало е опит за изключвате на електрическото захранване в Украйна . Такова нещо се е случвало през 2016-та години – оттогава този случай на зловреден софтуер не се е повтарял.

Хакерската група, за която е потвърдено, че е звено с номер 744455 на руското военно разузнаване е атакувала електрически подстанции с високо напрежение вУкрайна в район, в който живеят над 2 милиона души, обясни Румяна Червенкова.  По думите й войната се води на всички фронтове, но този фронт е не по-малко опасен. Изглежда, че и украинските служби вече са се научили и успяват да парират тези атаки, коментира още тя.  

Друг цитиран от нея медиен материал е за огромното масово изтичане на данни от Русия. Твърди се, че сред данните се съдържа личната информация на 1 600 руски войници, които са действали в Буча, за други се твърди, че съдържа данните на 620 руски шпиони, регистрирани във Федералната служба са сигурност в Русия.

Нито един от тези масиви не е публикуван от хакерски групи, а са пуснати свободно онлайн пространството от украинските разузнавателни служби.

В рубриката „Златна малинка” Иво Беров коментира как клюката за юмручен бой в НС, а после и за бой в МС, тръгва от сайта Брадва.бг и стига до парламентарната трибуна, където е изречена  от депутата от ГЕРБ-СДС Любен Дилов-син. Тази клюка прескача от блатната кал на медийните отпадъци, за да оттекне тържествено в залата на НС, коментира авторът.

Чуйте целия разговор в ефира на Дарик. 

Подкрепата за „Дарик“ е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на „Дарик“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.