Руската наемническа група "Вагнер" е снабдявала Суданските сили с ракети, за да подпомогне борбата им срещу армията на страната, казаха судански и регионални дипломатически източници пред CNN.
Източниците заявиха, че ракетите земя-въздух значително са подкрепили паравоенните бойци на RSF и техния лидер Мохамед Хамдан Дагало, докато той се бори за власт с генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, военен владетел на Судан и ръководител на неговите въоръжени сили.
Какво всъщност се случва в Судан?
В граничещата с Либия, където подкрепян от Вагнер генерал-измамник, Халифа Хафтар, контролира части от земя, сателитните изображения подкрепят тези твърдения, показвайки необичаен прилив на активност в базите на Вагнер.
Мощната руска наемническа група изигра публична и ключова роля в чуждестранните военни кампании на Москва, а именно в Украйна, и многократно е обвинявана в извършване на зверства. В Африка това помогна да се подкрепи нарастващото влияние на Москва и завземането на ресурси.
Дагало и Бурхан се бореха за власт в преговорите за възстановяване на цивилното ръководство в Судан, преди преговорите да се провалят, избухвайки в едни от най-лошите протести, които страната е виждала от десетилетия.
Кои фактори предизвестиха кризата в Судан
Боевете отнеха стотици животи и лишиха милиони хора от електричество, вода и храна.
Мохамед Хамдан Дагало, бивш заместник-началник на Преходния военен съвет на Судан и военен лидер, присъства на церемонията по подписването на споразумението за мир и прекратяване на огъня в Джуба, Южен Судан, 21 октомври 2019 г.
Сателитните снимки показват повишена активност
Сателитни изображения, анализирани от CNN и групата с отворен код „All Eyes on Wagner“, показват един руски транспортен самолет, който се движи между две ключови либийски въздушни бази, принадлежащи на Хафтар и използвани от санкционираната руска бойна група.
Хафтар е подкрепил RSF, казват източници, въпреки че той отрича да взема страна. А повишената активност на Вагнер в базите на Хафтар, съчетана с твърдения на судански и регионални дипломатически източници, предполага, че както Русия, така и либийският генерал може да са се готвели да подкрепят RSF дори преди избухването на насилието.
ООН: Конфликтът в Судан може да погълне целия регион
Увеличаването на движението на транспортния самолет Илюшин-76 започна два дни преди началото на конфликта в Судан в събота и продължи поне до сряда, според сателитни изображения и базирания в Холандия специалист по отворен код Gerjon.
Този самолет, един от клас самолети, известни с обозначението на НАТО Candid, излетя от въздушната база Хадим на Хафтар в Либия до сирийския крайбрежен град Латакия, където Русия има голяма въздушна база. Това се случи в четвъртък (13 април). На следващия ден той излетя от Латакия обратно в Хадим. Ден след това той излетя отново до друга въздушна база на Хафтар в либийската Джуфра. Самолетът кацна в уединено място, нещо, което Герджон смяташе за много необичайно за проследяване на полети. Това беше денят, в който избухна конфликтът.
Българските граждани, поискали да бъдат евакуирани от Судан, са 31
Транспортният самолет се е върнал в Латакия във вторник, преди да отлети обратно до въздушната база на либийската милиция Хадим и след това до Джуфра, според проучването на Герджон. Този ден Русия е хвърлила ракети земя-въздух към позициите на милицията на Дагало в северозападен Судан, според регионални и судански източници.
Години наред Dagalo е ключов бенефициент от руското участие в Судан, като основен получател на оръжията от Москва.
Сателитно изображение на Ilyushin-76 Candid в либийската въздушна база Ал-Хадим, използвано от Wagner на 18 април 2023 г. Maxar Technologies
Разследване на CNN от юли 2022 г. разкри задълбочаващите се връзки между Москва и военното ръководство на Судан, което предостави на Русия достъп до златните богатства на източноафриканската страна в замяна на военна и политическа подкрепа. Отношенията започнаха сериозно след нахлуването на Москва в Крим през 2014 г., когато Русия започна да гледа на златните богатства в Африка като на начин да заобиколи куп западни санкции.
Служител на ООН бе убит в Судан
Нахлуването в Украйна през 2022 г. и последвалата вълна от санкции ускориха грабежа на златото на Русия в Судан и допълнително подкрепиха военното управление, увеличавайки активността на Вагнер в страната.
В деня преди Русия да започне пълномащабното си нахлуване в Украйна през 2022 г., Дагало оглави суданска делегация в Москва за „напредване на отношенията“ между двете страни.
Увеличението на движението на транспортния самолет Илюшин-76 започна два дни преди началото на конфликта в Судан в събота.
Бурхан и суданската армия също преди това получиха подкрепа от Русия. Бурхан и Дагало бяха съюзници преди началото на боевете. Заедно те ръководиха преврати през 2019 г. и 2021 г. И двамата лидери бяха подкрепени преди това от ОАЕ и Саудитска Арабия.
Суданският корпус за бързо реагиране е съгласен на 72-часово примирие по хуманитарни причини
И двете мощни сили в Близкия изток призоваха за спокойствие в Судан на фона на опасения от по-широки регионални последици.
И все пак чужди страни вече започват да се намесват в конфликта. Египет има дългогодишни отношения с Бурхан и частно го е подкрепял в борбата за власт, според судански и регионални дипломатически източници. Група египетски войници бяха заловени от RSF на военно летище в северен Судан в първия ден на насилието и освободени дни по-късно.
Шефът на руската Wagner Group Евгений Пригожин отрече всякакво участие в конфликта.
Боевете в Судан продължават въпреки договореното примирие
„Позволете ми да повторя още веднъж: „Вагнер“ по никакъв начин не участва в суданския конфликт. Въпросите от медиите за каквато и да било помощ на генерал Дагло, или Ал-Бурхан, или други лица в Судан не са нищо повече от опит за провокация“, каза Пригожин в официалния канал на групата в Telegram.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts