Този месец в столицата на Судан Хартум и на други места в страната избухнаха сражения, тъй като мощни съперничещи си военни фракции се борят за контрол над африканската държава и нейното бъдеще, пише Independent.
Досега в конфликта са загинали над 420 души, включително 264 цивилни, а над 4000 са ранени.
ООН: Конфликтът в Судан може да погълне целия регион
Сраженията са поредната криза в северноафриканската държава, която е преживяла многобройни преврати и периоди на граждански размирици, откакто става независима през 1956 г., посочва The Conversation.
Внезапният конфликт между суданската армия и паравоенна групировка, наречена "Корпус за бързо реагиране" (КБР), доведе до блокирането на хиляди чужденци, включително дипломати и хуманитарни работници в страната, като Великобритания, САЩ, Франция, Германия, Италия, Гърция, Египет, Саудитска Арабия и държавите от Персийския залив са сред държавите, които затвориха посолствата си и работят за евакуацията на своите граждани, припомня Independent.
Кои фактори предизвестиха кризата в Судан
В момента евакуацията се извършва по въздух и през пристанище Судан на Червено море, което се намира на около 800 километра североизточно от Хартум по шосе, но се усложнява от факта, че повечето големи летища са се превърнали в бойни полета и придвижването извън столицата се оказва опасно.
Какво се случва в Судан?
В продължение на месеци се трупаше напрежение между армията на Судан и КБР, които заедно свалиха цивилното правителство с преврат през октомври 2021 г.
Търканията бяха доведени до крайност от подкрепения от международната общност план за започване на нов преход с участието на граждански партии. Окончателното споразумение трябваше да бъде подписано по-рано през април, на четвъртата годишнина от свалянето на дългогодишния автократ Омар ал-Башир по време на народно въстание.
Българските граждани, поискали да бъдат евакуирани от Судан, са 31
Съгласно плана армията и КБР трябваше да предадат властта, а два въпроса се оказаха особено спорни - единият беше графикът за интегриране на КБР в редовните въоръжени сили, а вторият - кога армията ще бъде официално поставена под граждански контрол.
Когато на 15 април избухнаха сраженията, и двете страни обвиниха другата страна, че е провокирала насилието. Армията обвини КБР в незаконна мобилизация през предходните дни, а КБР, докато се придвижваше към ключови стратегически обекти в Хартум, заяви, че армията се е опитала да завземе цялата власт в заговор с поддръжниците на Башир.
Кой с кого се бие?
Главните действащи лица в борбата за власт са генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, ръководител на армията и лидер на управляващия съвет на Судан от 2019 г., и неговият заместник в съвета, лидерът на КБР генерал Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти.
Абдел Фатах ал-Бурхан и Мохамед Хамдан Дагало /Снимки: Уикипедия
С развитието на плана за нов преход Хемедти се съюзи по-тясно с гражданските партии от коалицията "Сили за свобода и промяна" (ССЗ), която споделяше властта с военните между свалянето на Башир и преврата през 2021 г.
Служител на ООН бе убит в Судан
Дипломати и анализатори смятат, че това е част от стратегията на Хемедти да се превърне в държавник. Както ССЗ, така и Хемедти, който забогатява от добив на злато и други начинания, подчертават необходимостта да се отстранят ислямистките поддръжници на Башир и ветераните, които се утвърдиха след преврата и имат дълбоки корени в армията.
Заедно с някои проармейски бунтовнически фракции, които се възползваха от мирното споразумение от 2020 г., поддръжниците на Башир се противопоставиха на споразумението за нов преход.
Какво е заложено на карта?
Народното въстание породи надежди, че Судан и неговото население от 46 милиона души могат да излязат от десетилетията на автокрация, вътрешни конфликти и икономическа изолация под управлението на Башир.
Суданският корпус за бързо реагиране е съгласен на 72-часово примирие по хуманитарни причини
Конфликтът може не само да унищожи тези надежди, но и да дестабилизира един вече нестабилен регион, граничещ със Сахел, Червено море и Сомалийския полуостров.
Той би могъл да се превърне и в част от съревнованието за влияние в региона между Русия и Съединените щати и между регионалните сили, които ухажват различни участници в Судан.
Ами другите държави?
Западните сили, включително САЩ и Обединеното кралство, подкрепиха прехода към демократични избори след свалянето на Башир. След преврата те преустановиха финансовата си подкрепа, а след това подкрепиха плана за нов преход и гражданско правителство.
Боевете в Судан продължават въпреки договореното примирие
Богатите на енергийни ресурси държави Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства също се опитаха да повлияят на събитията в Судан, като видяха в прехода от управлението на Башир начин да се намали влиянието на ислямистите и да се засили стабилността в региона.
Държавите от Персийския залив се стремят да инвестират в сектори като селското стопанство, където Судан има огромен потенциал, и в пристанища на суданското крайбрежие на Червено море.
Русия се опитва да изгради военноморска база в Червено море, а няколко компании от ОАЕ се ангажираха с инвестиции, като един консорциум от ОАЕ сключи предварителна сделка за изграждане и експлоатация на пристанище, а друга авиокомпания от ОАЕ се договори със судански партньор за създаването на нов нискотарифен превозвач със седалище в Хартум.
Защо повечето сайтове са “.com” и как благодарение на интернет малка държава влиза в ООН
Бурхан и Хемедти установиха тесни връзки със Саудитска Арабия, след като изпратиха войски за участие в ръководената от Саудитска Арабия операция в Йемен. Хемедти е установил отношения и с други чуждестранни сили, включително ОАЕ и Русия.
Самият Египет, управляван от военния президент Абдел Фатах ал-Сиси, който свали ислямисткия си предшественик, има дълбоки връзки с Бурхан и армията и наскоро насърчи паралелен път на политически преговори чрез партии с по-силни връзки с армията и с бившето правителство на Башир.
Какво може да се случи?
Международните групи призоваха за прекратяване на огъня и завръщане към диалога, но враждуващите фракции не дават много признаци за компромис.
Армията заклейми КБР като бунтовническа сила и поиска нейното разпускане, докато Хемедти нарече Бурхан престъпник и го обвини, че е нанесъл разрушения на страната.
Задържаха журналисти заради кадри, на които президентът на Судан се подмокря
Въпреки че армията на Судан разполага с превъзхождащи ресурси, включително въздушни сили, КБР се разрасна до сила, оценявана на 100 000 души, която се е разположила в Хартум и съседните му градове, както и в други региони, което повдига опасения за продължителен конфликт в допълнение към продължителната икономическа криза и съществуващите мащабни хуманитарни нужди.
Снимки: БГНЕС
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts