Тази сутрин осъмнахме с новината, че Русия спира газовото кранче на България и Полша. Темата коментираха в предаването "Кой говори?" на Дарик радио журналистът Петър Карабоев и военният експерт Ивайло Иванов. 

Ивайло Иванов, Пролет Велкова и Петър Карабоев

"Мисля, че има консенсус около това, че това е политическа акция. Газът за Полша е тръгнал отново през Беларус, за България – нищо засега, все още тече. Спорът не е търговски, това е политическа демонстрация от страна на Русия, която беше предизвестена, и която очертава новата реалност, в която ще свикваме да живеем", коментира Петър Карабоев.

Той изрази мнение, че следващите две години ще бъде много тежко – за инфлация, за цени на храни, за горива, за доходи. Нормализиране на новата ситуация според него ще има след 5 до 7 години. Ще има пренареждане на световната икономика, посочи журналистът.

Кирил Петков: Това е шантаж, отговорът ще е общоевропейски

"Това е поредната демонстрация, че Русия не уважава никакви договори – те за нея нямат никаква стойност. Винаги трябва да имаме едно на ум, че всяко такова договаряне е предпоследно. Единствената гаранция, че Русия ще спазва някакви норми, е ако тя бъде ограничена на бойното поле, а единственият начин това да се случи към момента е оказването на пряка военна помощ към Украйна. С дипломация това не може да се случи", посочи от своя страна Ивайло Иванов.

Той е на мнение, че този военен конфликт ще се отрази на всички и ако някой си мисли, че тази война е встрани от него и той може да продължи да живее по начина, по който е живял, значи живее в някаква различна реалност.

Николов: България няма да води преговори с наведена глава с „Газпром“

Спирането на доставките на газ е политически сигнал към останалата част на Европа, категоричен е военният експерт.

"Икономичексите последици за Русия от това да притисне България са минимални, но правиш един тест на най-яркия поддръжник на Украйна в този конфликт (Полша) и като че ли най-мекушавия в ЕС (България) – тестваш да видиш какво ще стане", посочи Петър Карабоев.

Той даде примери с големи държави като Германия, Австрия, Италия - силно зависими от руския газ, които, "като се стигне до гласуване в ЕС, казват „не, няма да стане”.

Остин: САЩ и съюзниците им ще се срещат всеки месец по въпросите на въоръжаването на Украйна

По отношение на срещата, която се проведе във вторник в американската база „Рамщайн“, Петър Карабоев коментира, че тя се е състояла, защото войната е в една определена фаза.

"Разговорът в "Рамщайн" беше кой с какво може да помогне сега. Това, което направиха вчера, се превръща в месечен формат – всеки месец представители на тези страни ще се събират, за да докладват какво са свършили и с какво могат да помогнат", обясни журналистът.

Британското разузнаване: Путин цели да спечели войната до Деня на победата на 9 май

Ивайло Иванов посочи, че очевидно военните прогнози са, че този конфликт ще продължи дълго.

"Второто нещо е, че целта на тази среща е всъщност да се планира предоставянето на военна помощ на Украйна и да се синхронизира между всички тези държави, които предоставят военна помощ", каза експертът.

"Украйна никога не е искала от НАТО и от останалите европейски държави да се включват пряко в този военен конфликт, те винаги са казвали "ние ще си водим сами този конфликт, просто ни дайте средствата, с които да го водим", посочи още Ивайло Иванов.

Целия разговор с Ивайло Иванов и Петър Карабоев вижте тук:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм