Платформата „Стража“ търси решение на проблемите на българската демокрация с помощта на технологиите. С достъпна търсачка на сайта на едноименната фондация българите могат да открият всички изказвания и гласувания на всеки депутат през последните 20 години.

В предаването на Дарик „Властта на гражданите...или какво можем заедно“ гостуваха създателят на фондация „Стража“ Благослав Михайлов заедно с друг член на екипа Антони Герасимов – политолог и председател на Младежката асоциация по политически науки.

Благослав Михайлов - създател на „Стража"

„Идеята е да намерим решение на проблемите на българската демокрация и ние виждаме това решение в технологиите“, коментира в студиото на Дарик Благослав Михайлов.

Демокрацията не свършва, а започва с пускането на бюлетината

По думите на Антони Герасимов за разлика от развитите демокрации, където връзката между народните представители и техните избиратели е много по-силна, в България през последните 30 години и гражданите и политиците не са успели да формират този тип полическа култура - да изискват повече и да не се ограничават само с пускането на бюлетината.

Антони Герасимов - политолог

Демокрацията не приключва там, където се пуска бюлетината, а тя тепърва започва тогава, подчерта младият политолог.

Според Благослав Михайлов българите най-често познават лидерите на партиите, а е добре да бъдат запознати с другите депутати и тяхната работа. Защото по думите му един от проблемите у нас е, че хората търсят една силна личност или лидер да им реши проблема, а не познават другите. Тъкмо затова „Стража“ ще помага на хората да имат връзка точно с депутатите, които ги представляват тях самите.

Всеки гражданин може по всяко време да намери изказванията на хората, които са били депутати през последните 20 години. Хората могат да видят кой какви изказвания е правил и как е гласувал, обясниха създателите на платформата.

Според Антони Герасимов за гражданите би било много полезно те да се връщат в годините назад и да виждат дали нови проекти повтарят стари субекти. Платформата „Стража“ може да бъде нашата политическа памет, за да не бъдем подлъгвани, подчерта той.

Двамата коментираха, че медиите информират гражданите, но не винаги в пълния обем или в насоката, която е важна за всеки отделен човек. Затова и целта на „Стража“ е гражданите да бъдат овластени да могат сами да търсят информацията, която ги засяга и интересува.

Досие на всеки депутат с данни, които не могат да се манипулират

Още при старта на сайта през юли миналата година хората са започнали да търсят имена на кандидат-депутати в предизборните кампании през 2021 г.

Това буквално е създаване на досиета на депутатите, където вече няма скрито покрито. Няма как да се излъже и няма възможност за манипулация - ние изличаме стенограмите и гласуванията от данните на НС. Когато се влезе в профила депутатът се разкрива и няма как да прилага тази любима техника да отрича, че не е направил или казал нещо, обясни Антони Герасимов.

Благослав Михайлов подчерта, че е много трудно да се намери конкретна информация в сайта на Народното събрание, където иначе са налични всичките данни. „На сайта на парламента историята на всеки депутат е само в рамките на един парламент и човек трудно може да проследи дейността му, ако той е бил избиран в няколко парламента“, поясни той.  

Освен това екипът на „Стража“ е свързал всички стенограми, които са едни дълги текстове, с всеки конкретен депутат, който се е изказвал. Така с лекота се откриват изявите на народните избраници от трибуната на НС.

До месеци предстои да бъде създадена възможност гражданите да задават на сайта въпроси на депутатите, на които народните представители ще могат да отговарят.

Младият екип на фондацията се похвали, че вече името на „Стража“ е споменато и от парламентарната трибуна. За тях е победа и успехът им да се впише тяхно предложение в парламентарния правилник. По тяхна инициатива и след писмо до НС е прието предложението им данните за това кой как гласува в пленарна зала да бъдат качвани в парламентарния сайт в рамките на 24 часа, а не както се е процедирало досега - в рамките на седмица.

Създателите на платформата подчертаха, че се издържат само от гражданите, на които служат. Хората могат да ни подкрепят като споделят съдържанието ни или ни подкрепят с дарения, посочи Благослав Михайлов.

Чуйте целия разговор в ефира на Дарик радио.  

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм