Тазгодишните дванадесети поред награди на Националната мрежа за децата „Златна ябълка“ бяха тема на предаването „Властта на гражданите...или какво можем заедно“ навръх Деня на детето – 1 юни.

Гости в студиото на Дарик бяха Кристина Ненова от НМД и Зорница Трифонова от Асоциация „Родители“. Двете разказаха за церемонията и наградените по време на тържествената церемония, която по традиция се организира в навечерието на Деня на детето.

Наградите са в осем категории, „Герой на децата“ се определя с онлайн гласуване

Наградите са в осем категории – „Герой на децата“, „Детска организация“, „Училище“, „Община“, „Журналист“, „Благотворител“, „Награда за цялостен принос към Национална мрежа за децата“ и „Специална награда“.

За първа година всички номинации бяха отворени за цялата общественост и всеки можеше да предложи участник на сайта на инициативата „Златна ябълка“ www.1june.nmd.bg.

Изборът на победител в категория „Герой на децата“ и „Детска организация“ беше с онлайн гласуване. Победителите в останалите категории по традиция се определени от жури.

Специалната награда за доброволците, които помагат на украински деца и семейства

Д-р Стоян Пеев, който завежда отделението по детска урология в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, спечели тазгодишния приз  “Герой на децата“. част от наградите за принос към живота на децата “Златна ябълка”. Лекарят получи най-много гласове в онлайн вота в конкуренция с още 14 номинации.

Фондация „За Доброто“ получи наградата в категория „Детска организация“, СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали спечели „Златна ябълка“ в категория „Училище“, а отличена с приза община стана Казанлък заради системна и целенасочена политика в подкрепа на децата и семействата.

В категория „Журналист“ наградата беше присъдена на кореспондентския екип на НПО портала – шестима граждански активисти, които работят с отдаденост и сърце и с фокус граждански организации, които спазват най-високи етични стандарти.

Клиничният психолог Весела Банова, която повече от 20 години работи в системата за закрила на детето в България получи „Златна ябълка“ за цялостен принос. А специалната награда беше връчена на доброволците, които подпомагат украинските деца и семейства.

За малките пациенти и техните родители д-р Пеев е герой

В репортаж в предаването разказахме за д-р Стоян Пеев, завеждащ Детската урология на „Пирогов“.

Д-р Пеев не може да преброи децата, на които екипът и той са помогнали дотук в професионалния си път. Но посочи, че средно на година в отделението се оперират 700-800 деца. Скоро е имал възможност да оперира дете на дете, което самият той е оперирал – знак, че вече го търси за помощ и лечение следващото поколение.

Зад номинацията му за „Герой на децата“ стоят малките пациенти на д-р Пеев и техните родители. Като експерт помага на редица инициативи на родителски и пациентски организации в подкрепа правата пациентите. В България той оперира малките пациенти с аномалии на бъбреците и пикочните пътища.

Той обаче не просто оперира деца с тежки диагнози, но и не се страхува да въвежда новостите в практиката. Пръв у нас въведе инвазивната видеоуродинамика при проследяването и лечението на деца с неврогенен пикочен мехур  - това е едно от усложненията при спина бифида.

Скромно д-р Стоян Пеев казва, че не приема работата си като гериозъм – макар в очите на родители и техните деца, той да е тъкмо герой с направеното за малките пациенти.

За доктор Пеев родителите казват, че не само е добър лекар, но е истински човек. Тъкмо човешкият контакт между лекаря и пациента е ключов според него, за да има доверие и ефект от лечението. „Отношенията между лекар и пациент трябва да са като между човек и човек. Няма как да разбереш болката на един човек, ако не влезеш в неговата аура“, коментира той.

Заслужената награда „Герой на децата“ е важно признание, но за д-р Пеев истинската награда е да види здраво порасналото вече дете, което е оперирал. Всичко това разбира се лишава собствените му дъщери от него самия.

Децата трябва да бъдат питани и чувани

За огромно съжаление не се наблюдава особена промяна в държавната политика по отношение на грижата за децата и младите хора и вече години наред традиционният „Бележник“ на Националната мрежа за децата дава оценка „Среден“ на държавата и институциите в тази област, коментира в студиото на Дарик Кристина Ненова от НМД. По думите й пандемията е задълбочила съществуващите проблеми.

"Има нужда от воля и желание да се правят сериозни крачки, защото не можем да се движим с това темпо, което е изключително изоставащо от реалното развитие на децата. Не можем да им предлагаме образование и грижа, които не са адекватни за тях - те са адекватни за нашето поколение, но не и за тях", коментира Зорница Трифонова от Асоциация "Родители". като подчерта, че е много важно да се чуе гласа на децата.

Чуйте целия разговор с водещ Александър Детев.

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект „Какво можем заедно“, финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България. www.activecitizensfund.bg