Пенсионното осигуряване е инвестиция в спокойствие за бъдещето
Пенсионните фондове са една много стройна система с изключително сериозна защита на потребителите, която е вградена в закона. Тя не изисква някаква особена грамотност или финансови умения, а единствено доверие в пенсионния фонд от страна на потребителя.
Това заяви в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио изпълнителният директор на ПОД Алианц България Владислав Русев.
На първо четене: Депутатите приеха Бюджет 2023
Интересуват ли се българите от своята пенсия?
"Важно е хората да се интересуват от индивидуалните си партиди в пенсионните фондове, тъй като става въпрос за тяхното бъдеще. Най-малкото, осигуряването в задължителния универсален пенсионен фонд дава някаква референция за това как те се осигуряват в държавното обществено осигуряване, двете неща са свързани.
Следейки партидата си в УПФ, потребителят има косвена информация дали работодателят му изплаща всички осигурителни вноски в държавното обществено осигуряване и добива някаква идея какви средства ще му бъдат необходими, за да получава достатъчно висока пенсия", обясни Русев.
По думите му, все повече хора се интересуват от това какво се случва с техните пенсионни партиди, но броят им все още не е достатъчен и има много още много да се желае по отношение на финансовата култура, но това е проблем в цяла Европа, а не само у нас.
"Хората, които са близо до пенсиониране, са по-добре информирани и имат някаква представа какво могат да очакват и имат възможност да си направят по-точна сметка.
Решенията, свързани с пенсионирането, включително алтернативата дали цялата пенсия да се получава от НОИ или част от нея да остане в универсалния фонд, е добре да се взимат в последния момент, защото тогава прогнозата за размера на пенсията може да се направи най-точно", каза още изпълнителният директор на Алианц България.
Служители на НОИ-Русе излязоха на протест
Влияят ли пазарните сътресения върху пенсионното осигуряване?
Пазарните цикли са глобални и обикновено по-сериозните понижения се случват в рамките на една година, след което се възстановяват, коментира Русев.
"По-различното миналата година беше, че наред с обичайната волатилност на акциите, които се понижиха заради войната в Украйна, инфлацията и повишаването на лихвените проценти удариха и цените на държавните ценни книжа в портфейлите на пенсионните фондове.
Хубавото е, че този удар е чисто счетоводен. Моментната преоценка на ДЦК падна, но до падежа тази сума се възстановява", обясни той.
По думите му, този негативен процес е приключил преди 10 месеца, като оттогава насам доходността на пенсионните фондове е положителна. От началото на тази година тя е над 5%.
Каква част от бъдещата ни пенсия можем да очакваме от частното пенсионно осигуряване?
Владислав Русев коментира и очаквания дял от бъдещата пенсия на потребителите, който те могат да очакват от частното пенсионно осигуряване. Той уточни, че е важно да се има предвид, че УПФ започват да отпускат пенсии след 20 години дейност, а нормалният осигурителен стаж е 40 години.
"Хората, които са се осигурявали в този период, получават между 7% и 10% заместващ доход. Това е добре като за половин осигурителен стаж. Става въпрос за хора, които са се осигурявали редовно през годините.
По-високи осигуровки и по-скъпо пенсиониране от август
Има различни възможности за избор, когато става въпрос за начина, по който се получават средствата, каква част от тях могат да се наследяват и т.н. Един много предпочитан продукт, например, е пожизнената пенсия, която се предхожда от разсрочено изплащане на по-голямата част от средствата по партидата.
Това означава, че в началото хората получават повече, а след това, в по-напреднала възраст, изплащаната сума намалява, тъй като се предполага, че и нуждите им вече са по-малко", каза още Владислав Русев.
Какво представлява електронната платформа "Моята пенсия"?
Алианц България наскоро представи електронната платфора "Моята пенсия", в която потребителите могат да следят всичко, свързано с техните пенсионни партиди, както и да предприемат всякакви операции и нареждания, които биха могли да осъществят и във физическите клонове на дружеството.
"Потребителите виждат средствата, натрупани от тях и в трите стълба на пенсионното осигуряване, като дори могат да направят сметка за времето, което им остава до пенсия. Те могат да се регистрират изцяло онлайн и да се идентифицират дистанционно.
Могат да се подават заявления, да се сключват договори за различни услуги, да се променят ползващите лица, които са определени за наследници и т.н.", заяви изпълнителният директор на Алианц България.
По думите му, това е бъдещето, тъй като няма как 1 милион клиенти да бъдат обслужвани качествено и ефективно само в офисите. Те, разбира се, няма да изчезнат, но няма никакъв смисъл за всяка финансова трансакция да е необходимо посещение на физически офис.
Кой стаж се зачита при пенсиониране
Какви са предизвикателствата пред пенсионното осигуряване?
Според Владислав Русев, едно от нещата, които секторът очаква от много време насам, е законовата промяна, която ще даде възможност за предлагане на т. нар. мултифондове.
Те дават възможност да се инвестират по различен начин средствата на по-младите и на по-възрастните клиенти.
"В момента пенсионните дружества управляват по един-единствен портфейл, който е балансиран и е подходящ за хора на средна възраст. За един човек на 20 или 30 години обаче, би било много по-добре средствата му да се инвестират по-агресивно с потенциал за по-висока доходност, а когато наближат пенсиониране, управлението на средствата да стане много по-консервативно", обясни изпълнителният директор на Алианц България.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts