“Тази политическа нестабилност досега не ни се отразяваше много отчетливо на икономиката, на личните хоризонти на живот, но когато тя стане вече устойчиво и трайно състояние, безспорно ще се върне като бумеранг и първите следи се виждат - отлив на инвестиции, България става един много непостоянен партньор във външнополитически план в един свят, който става все по-тревожен и в един регион, който крие много заплахи. Така че нови избори са най-лошото, което може да ни се случи”. Това каза в предаването “Кой говори” по Дарик радио журналистът и политически анализатор Веселин Стойнев.

Той обясни, че втори пореден парламент, който да не излъчи правителство след осем избора в рамките на три години и половина, ще е “просто безсмислено” и от това ще загубят всички или почти всички парламентарни партии.

“Ако на пролет отидем пак на избори, мисля, че няма накъде да се ходи, освен да се появи една или няколко алтернативи и всички, които спечелиха от тези избори, най-вече ГЕРБ, защото тя си върна 100 000 избиратели. ПП-ДБ не загубиха, те показаха резултат, но той е съизмерим със средно повишената избирателна активност. БСП малко се върна в играта. Двете ДПС-та ще продължат… Т.е. не се вижда никакъв хоризонт за оцеляване на сегашните партии, а и никакъв нов залог”, каза веселин Стойнев.

Безсмислието не може да роди смисъл

И добави:

“Казваше се, че тази кампания била твърде вяла и без послание и незабележима. Но каква ще бъде следващата? Какво ще кажат различно сегашните партии, за да отидем отново на избори? Безсмислието не може да роди смисъл. Процедурата не може да роди смисъл сама по себе си. Ако тя е изчерпана, дори има опасност да залитнем в търсене на промяна на формата на държавно управление  - например към президентска република.”

Според него заплахата от фалшифициране на избори всъщност е увеличила избирателната активност. Двояко.

От една страна купуването на гласове повиши резултата за Пеевски, от друга страна, заплахата от купуване на гласове повиши избирателната активност на другите партии. Това мисля, че беше големият фактор да имаме 38-39% избирателна активност, а не очакваната 30%. Така че има някаква гражданска мобилизация”, каза политическия анализатор. 

Той реторично запита и дали ако се касират изборите, ГЕРБ отново няма да бъде първа политическа сила. И обясни, че срещу купуването на гласове се работи преди изборите, а не след това, защото ЦИК няма как да установи дали една бюлетина е пусната след купен вот или защото избирателят е бил притиснат. Веселин Стойнев подчерта, че това е работа на МВР и ДАНС, които е трябвало да я свършат преди, а не след изборния ден.

Слушайте цялото интервю с Веселин Стойнев в прикачения файл.