Математическата формула, по която е възможно да се състави редовно правителство, изглежда все по-нерешима. На третия ден след поредните предсрочни парламентарни избори, изявленията на политическите лидери, чиито формации влизат в Народното събрание, дават вид на все по-отдалечени.

Петков и Костадинов, обединени срещу Пеевски, но на определена цена

Водачите на втората и третата партия на изборите – Кирил Петков от ПП-ДБ и Костадин Костадинов от „Възраждане“ изразиха сходни позиции по темата „Делян Пеевски“ в студиото на „Нова телевизия“. Те се обявиха против участието на „ДПС-Ново начало” в управлението на страната, както и споделиха тезата, че вотът тази неделя е бил нечестен и са се купували гласове.

Въпреки това обаче Кирил Петков подчерта, че с „Възраждане“ няма да влязат в управлението на страната, макар и да са изпратили и на тази партия призив да подпишат декларация, с която да се обособи „санитарен кордон“ около Пеевски.

Костадинов от своя страна обеща в ефир, че ще подпише декларацията, но при едно условие – ПП-ДБ да подпишат друг документ, изпратен от „Възраждане“, с който да гарантират, че ще се проведе референдум за българския лев и че ще запазят българските ТЕЦ-ове. В допълнение разкритикува Петков, че партията му доскоро е управлявала с Пеевски.

ГЕРБ реагираха: ПП-ДБ признаха, че нямат равноотдалечен премиер

Не закъсня и отговорът на първата политическа сила след изборите - ГЕРБ-СДС. Позицията излезе от профила на ГЕРБ във Фейсбук:

"Позициите на ГЕРБ бяха заявени още в изборната нощ. Няма нова ситуация, която да коментираме. Единствено ново е признанието на ПП-ДБ, че нямат равноотдалечен премиер. Заблуда, която тиражираха през цялата кампания и вчера признаха".

Пеевски: Бройте ме, ако искате, българин, турчин или ром, но няма да се откажа

"Отчаянието и страховете на провалените политически лидери и техните формации изригнаха в опасна за демокрацията и правовия ред в България посока."

Това заяви лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски в съобщение, изпратено до медиите в сряда. Той посочи, че сме "изправени пред ограниченото доверие, което получават от избирателите, за пореден път, вместо да се смирят и търсят изход в сформирането на редовен кабинет и стабилност, която хората поискаха настоятелно от политиците си, провалените искат власт, ама по “втория начин”.

Според  него това става "с цената на всичко". Пеевски подчертава, че "като лидер на тези близо 300 000 български граждани, които дадоха своето доверие на ДПС - Ново начало, на всички тези българи, турци и роми, които ни дадоха тази много сериозна отговорност – да пазим и защитаваме тях и техните интереси, аз няма да позволя на никого да ги превръща отново във втора класа хора или да отнеме правото им да живеят в мирна и свободна България". 

Накрая завършва с думите: "Бройте ме, ако искате българин, турчин или ром, аз няма да се откажа, заедно с всички от ДПС – Ново начало да защитим и изпълним ангажиментите си към тези хора - за по-добър живот, за сигурност и справедливост. Аз се гордея с това, че ми дадоха своето доверие и ще отстоя като техен лидер правата им с всички демократични средства. Познавате ме, знаете, че ще го направя!"

Доган допусна, че АПС може да подкрепи сглобка между ГЕРБ и ПП-ДБ

Последва и изявление на почетния председател на ДПС и лидер на новосъздадения “Алианс за права и свободи” (АПС) Ахмед Доган заяви, че най-логичното управление на държавата след изборите е “сглобка” между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме Промяната" - "Демократична България", която неговата формация може да подкрепи.

Дарик

Запитан за сглобка между ГЕРБ, ПП-ДБ и АПС, пред БНТ Доган отговори: “Не. Алианс за права и свободи на този етап трябва много внимателно да си преценяват стъпките, защото имаме друга важна задача – ние трябва да възстановим живия контакт с нашите избиратели и симпатизанти. Този контакт на много места е дефектирал просто”. 

Снимка: Джевден Чакъров и Ахмед Доган се здрависват / Пресцентър ДПС Доган

Снимка: Пресцентър ДПС Доган

В същото време, на въпрос “Бихте ли подкрепили едно правителство с основа ГЕРБ и ПП-ДБ?”, почетният председател на АПС заявил: “На този етап теоретично изглежда така, но тепърва ще започнат преговорите и те ще са много тежки, те ще бъдат не по-безпроблемни от предишните преговори през последните три години”.

ДарикДоган уточнява, че “големият проблем е, че всяка политическа сила и всяка парламентарна група се е позиционирала така, че гледа само своето политическо его”. Според него за кратко време те искат да постигнат това или онова, което другите политически сили са изграждали за няколко десетилетия.