От 1 октомври извинителните бележки за учениците станаха изцяло електронни.

От началото на годината документите за отсъствие по болест се издаваха по двата начина – онлайн и на хартия. От 15 септември до момента електронно са издадени над 40 хиляди извинителни бележки.

Родители задават въпроса дали бележката ще стане безплатна, след като вече не е на хартия. Промяна няма да има - бележките остават платени, защото са сред услугите, които Здравната каса не покрива – както е при медицинското за започване на работа. Всеки лекар сам определя цената.

Много родители се оплакаха от цената на бележките. В някои частни лечебни заведения бележката за извинение на отсъствията стига и до 10 лева. Причината за разликата в таксите е, че няма механизъм, по който да има таван на цената за медицинската бележка. 

Темата коментира в предаването "Кой говори" по Дарик радио Василия Свилева, учител от Бургас.

“На нас като учители не се налага на проследяваме бележките, а в електронния дневник може да проследим бележката дали е валидна и отсъствията се извиняват автоматично. Това ни улеснява много. Със забавянето аз нямах проблем. Бележките се виждат може би не веднага, но в рамките на ден и имаме възможност отсъствията, които внасяме, да бъдат извинени", разказа тя.

"Имаше практика с фалшиви ученически бележки, когато те бяха в хартиен вариант, но аз лично не съм попадала на такива. Важно е да се отбележи обаче, че аз съм начален учител. Това, което се случваше, беше, първо, снимане на бележката, после родителят трябваше да я донесе в администрацията, аз я получавам, след това се слага входящ номер. Това изискваше много повече усилия, отколкото сега", добави г-жа Свилева.

"Сега родителите имат право да извиняват отсъствия в рамките на 10 работни дни в годината. Трябва да бъде удобно и за родителите и все пак и децата да не пропускат учебния процес, защото наваксването след това става трудно", обясни тя.

"В нашето училище сме предимно млади колеги или старши учители, които имат опит, но доста бързо се адаптират към новите технологии. Гледаме да се възползваме от тях, така че да можем да мотивираме и учениците. Много е важно учителят да се адаптира към тази ситуация, която е много динамична", отбеляза педагогът.

"Това, което използваме в нашето училище, са например електронните дъски, по които пишем. Там могат да се зареждат интерактивни ресурси за децата, които са много важни, тъй като малките деца го приемат като игра. Използваме компютри, за да развиваме математическите умения с редица платформи, както и много ресуси, които сме внедрили в самата класна стая", разказа още тя.

"В нашето училище децата не носят телефони в класната стая. Ако в прогимназията има нужда за учебния процес, колегите използват телефоните, за да могат децата да извършват различни дейности, свързани с учебния процес. Имам опит, че ползвайки телефони, процесът е по-плавен и лесен, отколкото да разпечатваме тестове, например, а и е интересно за учениците", твърди г-жа Свилева.

"Много силно се надявам да не се стигне до затваряне на училищата поради епидемия от Ковид, защото много пагубно се отразява онлайн обучението и да нас, и на децата. Колкото и технологиите да са необходими, не трябва да се губи живият контакт", каза тя.

"Забелязвам, че има много голям наплив към учителската професия. Младите се насочват към училището като място със сигурен доход, регламентирано работно време. Факторите са комплексни. Всеки сам преценява за себе си кое е приоритетно - дали заплатата, дали работното време, дали работата с децата. Аз съм оптимист и вярвам, че всяка промяна е за добро и вярвам, че колкото повече хора влязат в системата, качеството на преподаване ще се повиши, така че наистина децата да получават най-доброто и адекватно за днешните времена", заключи тя.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм