Енергията от въглища е най-скъпата енергия, която консумираме като потребители. Тази енергия е възможно най-неизгодна и за бизнеса. Това са неоспоримите факти към този момент.

В началото на отоплителния сезон, един от блоковете на АЕЦ „Козлодуй“ е спрян. Анализите в реално време показват, че въглищните  и възобновяемите мощности дават еднакво производство. От 8 блока на „ТЕЦ Марица изток 2“,  в момента работят 3, от които 2 далеч от пълния си капацитет. Търсенето на енергия от топлоелектрическата централа липсва, защото е много скъпа.

Актуалните данни даде в ефира на Дарик журналистът Василена Доткова от екипа на factcheck.bg – първата у нас платформа за проверка на фактите.

Във втория сезон на коментарното предаване „В търсене на истината“ изследваме ефекта на „градинския маркуч“ или как дезинформацията ни достига по пътя на най-лекото съпротивление. Платени информатори  разпространяват в социалните мрежи манипулативни твърдения и явни неистини, част от които чуваме и от трибуната на Народното събрание. Едни от най-четените новини, са свързани с доказаната дезинформация, че въглищните централи могат да осигурят на българските потребители евтин ток, коментират журналистите от factcheck.bg.

Дали ще се създаде държавно предприятие, което ще служи като „преливник на работна ръка“ по време на енергийния преход в региона и ще осигури препитание на хилядите работници от въглищните централи, които протестираха масово– това е информация, която тепърва ще установяваме дали е истина или не.

Установени дезинформации и подвеждащи твърдения:

„Германия размрази закритите си въглищни централи за тази зима, защото прецени, че не могат да се справят“ - Корнелия Нинова, председател на БСП.

„80% от перките на вятърни турбини в България трябва да се заровят до края на 2030 г.“  - Костадин Костадинов, председател на ПП „Възраждане“.

 „България плаща на Европейския съюз (ЕС) за въглеродните емисии от индустрията“, Деян Николов, депутат от „Възраждане“.

Каква е истината - чуйте „В търсене на истината“ по Дарик със специалното участие на Василена Доткова и екипа на Factcheck.bg.

Продуцент и редактор: Лалка Златанова

Монтаж, саунд дизайн и постпродукция: Петър Тодоров