Автор: Кореспондентът в Москва на Sky News Даяна Магнай
Русия заплаши други държави с "невиждани последствия", ако се намесят - какъв може да бъде следващият ход на Владимир Путин?
На първо място, това е невероятно и твърде депресиращо и предсказуемо.
Владимир Путин нахлу в суверенна държава - негов безкрайно по-малък съсед на запад, който не представлява заплаха за Русия, в името на защитата на Русия и руския народ.
НАТО разгръща допълнителни сили на източния фланг (НА ЖИВО)
Той твърди, че иска да защити онези, които са били подложени на "тормоз и геноцид от страна на киевския режим". Каза, че възнамерява да демилитаризира и "денацифицира" Украйна, но не и да я окупира.
Това е езикът на човек, чието виждане както за миналото, така и за настоящата реалност, е напълно изкривено. В Източна Украйна, на чиито окупатори той раздаде паспорти, за да може сега да ги нарича свой народ, не се извършва геноцид.
Това не е страна, залята от крайно десни; има неонацистки елементи, но такива има и в много други европейски държави, включително и в Русия. Това не е нацистка Германия - това е свободна, суверенна, независима държава с прогресивен, демократично мислещ народ.
Турция: Русия незабавно да прекрати „несправедливите и незаконни действия“ в Украйна
И все пак Путин постоянно се връща към Втората световна война. В 28-минутната си реч, с която обяви "специални военни действия" срещу Украйна, той заяви, че опитите за успокояване на агресора през 1941 г. са били грешка, която Русия няма да повтори.
Той заяви, че Съветският съюз "до последния момент се е опитвал да не провокира потенциалния агресор" и че Русия "няма право" да прави същото отново.
Не се заблуждавайте - Русия е агресорът тук. Украйна не представлява заплаха за Русия. И каквато и картина да се опитват да обрисуват пропагандистите на Путин, те ще имат трудната задача да убедят цялата руска общественост, че това ужасяващо нападение срещу съседа им е оправдано, особено ако то надхвърли границите на Донецка и Луганска области, където изглежда са съсредоточени основните бойни действия в момента.
Реакции от Северна Македония на събитията в Украйна
Какво мисли Путин?
Защо сега? За това има множество фактори. Нека първо да разгледаме емоционалния фактор, защото чрез две речи и телевизионно заседание на Съвета за сигурност, на което той се държеше като ръководител на съветското политбюро, напоследък получихме изключително неприятна представа за този преекспониран въпрос за милион долара: Какво мисли Владимир Путин?
Той имаше на разположение Ковид изолацията, за да се наслаждава на трупаното от десетилетия негодувание от предполагаема агресия на НАТО и липсата на необходимото според него уважение към Русия.
Експлозии в Киев по време на включване на CNN на живо (видео)
Той е на 69 години и се е заровил в учебниците по история, за да развие у себе си дълбоко изкривена представа за миналото на Украйна и Русия, която за първи път разкри в есето си за руското и украинското историческо единство миналото лято. И както се вижда от публичното му унижение на шефа на руското външно разузнаване по време на заседанието на Съвета за сигурност в понеделник, изглежда, че той все повече формира и взема решенията сам.
Стратегическото предимство като подарък
Има и стратегически въпроси. Беларус по същество падна в скута му, след като беларуският лидер потърси помощ от Русия за възстановяване на реда след масовите улични протести през август 2020 г. Путин изведнъж се сдоби с военен плацдарм, от който да започне атака точно на север от най-големите украински градове Киев и Харков.
Над 40 войници и около 10 цивилни загинали от страна на Украйна
След това имаше и вътрешноукраински въпроси, които изглежда е успял да разбуни. Виктор Медведчук е украински политик и бизнесмен и голям приятел на Путин. Съобщава се, че той е кръстник на дъщерята на Путин и е бил основните очи, уши и влияние на президента в Украйна, докато не е бил обвинен в държавна измяна и поставен под домашен арест.
Президентът на Украйна Владимир Зеленски се насочи към проруските телевизионни станции и увеличи усилията си в по-широк план, за да противодейства на влиянието на Кремъл в страната. Той поднови също така усилията си за членство в НАТО. Това подейства като червен плащ на руския лидер.
Украйна къса дипломатическите отношения с Русия
Отслабнал украински лидер
Той също така е наясно, че младата украинска демокрация не е най-стабилната в политическо и икономическо отношение и че популярността на президента Зеленски намалява, особено предвид факта, че не е успял да реши въпроса с войната, както беше обещал по време на предизборната си кампания.
Путин можеше да представи страната като кошче за боклук и като пример за недостатъците на либералната демокрация.
Разбира се, никога не можем да разберем всичко, което минава през ума на един човек, а бившият служител на КГБ не издава тайните си.
Но Владимир Путин е избрал своя исторически момент и той е сега. Той трябва да се надява, че това ще наруши хегемонията на Запада. Той трябва да вярва, че това ще послужи на неговото историческо наследство. Може да се окаже, че греши, но може и да не греши. Той залага именно на това.
Текстът отразява мнението на автора, което може да не съвпада с редакционната позиция на darik.bg
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук