Германските граждани прекарват все повече време в седнало положение, което води до сериозни рискове за здравето, предаде ДПА, позовавайки се на проучване на Германския спортен университет в Кьолн и германската частна здравноосигурителна служба DKV, пише БТА.
Хората прекарват средно 9,2 часа на работен ден в седнало положение - с половин час повече, отколкото през 2021 г. по време на пандемията от Ковид-19.
"С всяка изминала година германците прекарват все по-дълго време в седнало положение", пишат авторите на изследването.
Заседяването за дълги периоди от време може да увеличи риска от развитие на заболявания като диабет тип 2, затлъстяване и високо кръвно налягане.
За целите на проучването авторите му са анкетирали 2800 души по телефона за тяхната физическа активност, диета, консумация на алкохол и тютюн и нива на стрес.
Според доклада 17 процента от участниците са постигнали целевите стойности за здравословен живот във всички изследвани области.
В сравнение с предишните издания на доклада, тазгодишните резултати се разглеждат и като "нормализиране след Ковид периода", допълват изследователите.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Форум за насърчаване на родителството се проведе в Пазарджик
- “Новото нормално”: Психичното здраве на подрастващите и училищният живот
- Спешна демографска ситуация: Битката на XXI век е за човешки капитал
- Д-р Красимир Шукерски от УМБАЛ „Свети Георги“: Как технологиите, социалните мрежи и физическата активност влияят върху здравето на мозъка