Европейската комисия съобщи, че прекратява механизма за сътрудничество и проверка, с който наблюдаваше съдебните реформи и борбата с корупцията в България и Румъния, както и с организираната престъпност у нас. Комисията въведе докладите от 2007 г. и първо подготвяше оценки и препоръки на всеки шест месеца, а по-късно - веднъж годишно.
"Прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия е безспорно една от най-добрите новини за България напоследък. Усилията на много български правителства, политици, евродепутати за всички тези 17 години се увенчаха с успех", написа във Фейсбук вицепрезидентът Илияна Йотова. "Най-важното е, че отпадна един от най-шумно излаганите "аргументи" на някои европейски партньори за отлагането на членството на България в Шенген", написа Йотова.
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел коментира, че прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка е признание и безрезервна оценка, че с работата на правителството и Народното събрание, българската страна успя да осъществи фундаментални и устойчиви реформи в областта на върховенството на правото, които ясно демонстрират способността на страната ни да изпълнява задълженията си на предвидим и надежден член на Европейския съюз.
"Това е признание и за дългогодишната активност и усилия на българските граждани и гражданското общество. Те ни мотивират да останем концентрирани и да работим целенасочено върху реализирането на националните ни приоритети за успешно завършване на процеса на европейска интеграция на България в европейското семейство", допълни Габриел.
„Премахната е още една бариера да бъдем равноправни с останалите държави от Европейски съюз (ЕС) във всяко едно отношение. Скоро трябва да премахнем и останалите – да бъдем приети в Шенген и да се присъединим към еврозоната“. Това заяви премиерът Николай Денков, цитиран от правителствената пресслужба.
„От името на българското правителство благодаря на Европейската комисия и на ръководителите на европейските държави за това, че оцениха напредъка на България и Румъния по отношение на прилагането на върховенството на закона и премахнаха специалния механизъм за проверка на нашите държави“, каза премиерът. От този момент по отношение на спазването на върховенството на правото към България ще бъде прилаган същият механизъм на оценка като за всички останали държави членки на ЕС.
Министърът на правосъдието Атанас Славов определи решението на ЕК като значителен успех и признание за реформите, които се извършват в България в областта на върховенството на правото.
Премахването на специалния мониторинг, който продължи близо 17 години, значително повишава доверието към българската правосъдна система и ще се отрази благоприятно на процеса за интеграция на България в Шенген и в Еврозоната, смята той.
"Премахването на Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия (ЕК) е огромна победа за България". Това коментира пред журналисти в Народното събрание (НС) съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България' (ПП-ДБ) Кирил Петков. Това е само стотният ден на това правителство и това е национален успех, добави Петков.
"Академик Денков и Мария Габриел работиха заедно като отбор. Това е един огромен техен успех и успех на цялото правителство", коментира той.
Кирил Петков се обърна към премиерите на Австрия и Нидерландия с думите: "Присъединете се към европейския консенсус. Време е да подкрепите България и Румъния да влязат в Шенген, защото само когато тези две страни са вътре, Шенгенското пространство наистина ще стане зона на сигурност. Време е това решение да бъде направено тази година", каза Петков.
Отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия (ЕК) кредит на доверие, който тепърва трябва да реализираме. Това коментира пред журналисти в Народното събрание съпредседателят на парламентарната група (ПГ) на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Христо Иванов.
Според него отпадането на механизма е много добра новина за българския имидж. "България започва постепенно да излиза от ролята на обичайния заподозрян като най-корумпирана страна", коментира Иванов. Той посочи, че това е голям национален успех, който се дължи на факта, че нашите партньори виждат, че България има политически елит, способен да следва дневен ред, да си поставя приоритети и на база на това да формира управление.
Десислава Атанасова от ГЕРБ заяви, че това е заслуга на много правителства, на всички българи и на обществото. "Това е още една причина да влезем в Шенген", каза Атанасова.
Тя посочи, че усилията продължават, за да докажем на Европа, че можем да бъдем сигурна външна граница.
"Надявам се, че част от законите по ПВУ още следващата седмица ще бъдат приети. Част от тях са свързани и с Шенген", добави Атанасова.
"Австрия и Нидерландия са убедени още от 2009 година, че мястото на България и Румъния е в Шенген". Това мнение изрази председателят на Народното събрание Росен Желязков в Грузия, където е на официално посещение. Според него темата се използва само за вътрешнополитически цели в двете държави, защото предстоят избори.
"Отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка на ЕК е успех за правителството". Това коментира пред журналисти в парламента народният представител от ДПС Делян Пеевски.
Според Пеевски това е изключително позитивен знак за България. По думите му след отпадането на механизма най-важно остава членството ни в Шенген. "Не виждаме никакви основания да не случат нещата за Шенген, защото това е важно за българите. Надявам се, да си изпълним ангажиментите по границата, мигрантския натиск и съвсем скоро да имаме добрата новина, че сме в Шенген", каза Пеевски.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- И Франция връща временно граничния контрол
- МОСВ отчете, че манипулации с мониторинга на въздуха няма
- “Новините, обяснени”: Защо България е на финала, но не го пресича, за да влезе и по суша в Шенген? И какво е състезание с един участник при избора на главен прокурор?
- “Новините, обяснени”: Ще влезе ли скоро България и по суша в Шенген и за връзката между урагана “Милтън” и българските публични финанси