Унгарският парламент започна да приема реформи за борба с корупцията, за да успокои опасенията на Брюксел относно върховенството на закона в страната и да отключи милиарди евро от фондовете на ЕС, предаде БГНЕС.

След натиска на ЕС върху Орбан: Унгария планира нов антикорупционен орган

Първите две законови промени бяха приети с голямо мнозинство в парламента, твърдо контролиран от партията на Виктор Орбан, сочат резултатите от гласуванията, публикувани на уебсайта на парламента.

Очаква се правителството на Орбан да приеме 17 ключови промени, целящи да следят отблизо използването на средствата от ЕС и да направят законодателния процес по-прозрачен.

ЕК обмисля замразяването на плащания за Унгария

Първата поправка ще позволи на хората да подават жалби в съда, за да поискат започване на разследване за корупция.

Вторият текст има за цел да засили прозрачността на законодателния процес, като направи задължителна обществената консултация преди приемането на даден закон, което в момента не е обичайна практика.

Ще бъде създаден и "независим орган", който да контролира по-добре използването на средствата от ЕС - мярка, която се очаква да бъде приета от парламента във вторник, заедно с други реформи.

Орбан за решението на ЕП: Намирам го за смешно

Миналия месец изпълнителният орган на Европейския съюз предложи да спре финансирането за Унгария в размер на 7,5 млрд. евро (7,3 млрд. долара).

Предложението за спиране е свързано с опасенията, че Орбан, който управлява Унгария от 2010 г. насам, подкопава върховенството на закона и използва парите на ЕС за обогатяване на приближени.

Също така миналия месец Европейският парламент обяви, че Унгария вече не е "пълноценна демокрация" - символичен вот, който разгневи Будапеща.

Унгария е и единствената страна, която все още чака зелена светлина от Брюксел за своя план за възстановяване след пандемията, като 5,8 млрд. евро са в процес на разглеждане поради съмнения за корупция.

Според експерти централноевропейската държава с население от 10 млн. души е силно зависима от фондовете на ЕС. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм