Под натиска на ЕС правителство на Унгария, ръководено от премиера Виктор Орбан, представи втори пакет от закони, предназначени да предотвратят злоупотребата с фондовете на ЕС, предаде Ройтерс.

В основата си то включва създаването на орган за почтеност, който има за цел да улесни предотвратяването, разкриването и коригирането на потенциални измами, конфликти на интереси, корупция и други нередности при използването на средства от ЕС.

ЕК обмисля замразяването на плащания за Унгария

Предложеният закон бе публикуван на уебсайта на унгарския парламент късно вечерта в петък. Преди седмица правителството представи първи проектозакон по тази тема.

Той предвижда регламент за несъвместимост за членовете на настоятелствата на обществени фондации и подобрена административна помощ за органа на ЕС за разследване на корупция „Olaf“.

Орбан за решението на ЕП: Намирам го за смешно

След години на твърдения за предполагаема злоупотреба със средства на ЕС и нарушения на върховенството на закона, Европейската комисия предложи съкращаване на плащания от около 7,5 милиарда евро от бюджета на ЕС за Унгария.

В същото време тя даде два месеца на Будапеща да коригира нарушенията и по този начин да излезе безнаказано от процедурата за върховенство на закона.

Унгария заплашва да блокира удължаване на санкциите на ЕС срещу Русия, казват дипломати

Според проекта новият орган за почтеност трябва да функционира независимо от правителството. Президентът на Унгария назначава своя председател и двамата му заместници по предложение на ръководителя на Сметната палата на Унгария. Тримата ще получат шестгодишен мандат.

Комисията, съставена от международни експерти, трябва да съветва и наблюдава органа за почтеност. Тя трябва да издава „правно обвързващи становища“ относно заемането на трите ръководни длъжности в органа за почтеност. Освен това органът за почтеност следва да бъде задължен да докладва случаи на измами и корупция на Европейската прокуратура (EUPO).

Унгария ще създаде независим орган за борба с корупцията

Унгария категорично отказва да стане част от EUPO, която действа от 2021 г. и към която досега са принадлежали 22 държави от ЕС. Участието означава, че Европейската прокуратура може да нареди разследвания в съответните държави.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм