„Учителите са истинските инфлуенсъри“, категоричен е Константин Илиев – млад преподавател по гражданско образование и един от новите гласове в TikTok, който не се страхува да говори за наболелите теми в обществото.

В предаването „В тренда“ по Дарик радио той разказа за пътя си към учителската професия, предизвикателствата и защо въпреки всичко не би я заменил.

От вдъхновение към мисия

„По-скоро професията избра мен, отколкото аз нея“, споделя Илиев за първите си стъпки. На 15-16 години е вдъхновен от млад учител, който го кара да мечтае един ден да застане пред клас. „Когато се отвори възможност, грабнах я с широко отворени обятия.“

И макар първоначално да преподава маркетинг и предприемачество, по-късно се насочва към гражданското образование. „Реших, че там мога да бъда най-полезен“, каза той.

За трудностите и подигравките

Илиев признава, че изборът да стане учител не е бил приет еднозначно от приятелите му. „В началото имаше подигравки. Хората често казват „Евала, браво“, но зад това понякога няма истинско уважение“, коментира той и добавя, че обществото продължава да подценява професията.

„Чувал съм как учителите работят половин ден и взимат заплата за цял. Истината е друга – за да си интересен за учениците, трябва да влагаш усилия, да създаваш собствени материали, да държиш вниманието им“, каза младият преподавател.

Според него след първите две-три години, когато учителят вече има изградени уроци и ресурси, работата става по-структурирана и дори остава време за други проекти.

TikTok като трибуна

Константин Илиев е активен и в социалните мрежи, където публикува кратки видеа за обществените проблеми. „Започнах да снимам, докато пътувах до университета. Първо за разнообразие, после видях, че има смисъл и хората гледат“, разказа той.

Там често засяга теми, които предизвикват бурни реакции. „От време на време получавам заплахи, дори за живота си. Но това е част от публичността – научил съм се да не позволявам да ме засегне“, споделя учителят.

Авторитетът в класната стая

В работата си с учениците Илиев държи на границата между учител и приятел. „За мен те са равни с мен, но трябва да има уважение. Никога не позволявам да ми говорят на ти преди да завършат“, казва той.

Учителят разкрива, че учениците често го тестват – да видят колко търпение има или дали познава темата, за която говори.

За гражданското образование и промяната

Като преподавател по сравнително новия предмет гражданско образование, Илиев вижда ролята си като мост между теорията и реалността. „Опитвам се да обвързвам всичко с примери от живота, за да е полезно за учениците“, каза той.

Според него образователната система трябва да се промени, за да стане професията по-привлекателна за младите. „Трябва да има повече свобода в програмите. Учителите са претоварени с часове и нямат време за практическа работа с учениците“, смята Илиев.

За насилието и корупцията

В интервюто той засегна и темата за насилието сред младежите. „Физическата агресия се вижда и лесно се спира, но психическото насилие е по-големият проблем – тихо и трудно забележимо“, предупреди учителят.

На въпроса какво би променил в България, ако има тази власт, той отговаря категорично: „Бих прекратил корупционните практики. Пари има за всичко – за лекари, за учители, за всички, но те потъват.“

 „Учителството е хоби, което дава удовлетворение“

Въпреки предизвикателствата, Константин Илиев не вижда себе си извън класната стая. „Дори един ден да работя друго, ще продължа да преподавам, защото ми носи удовлетворение“, каза той.

„Моята мисия като учител е да оставя следа – в професията и в учениците.“

Гледайте цялото интервю в прикаченото видео.