Тодора Николова Радева е родена през 1973 г. Завършила е специалност културология в СУ "Св. Климент Охридски". Публикувала е свои разкази в "Литературен вестник", "Литературен форум", "Витамин Б", "Капител", "Сега", "Playboy", "Капитал light", Localminds.com. Печелила е награди в конкурса, посветен на Йордан Йовков, организиран от Литературен клуб и в конкурса "Агата" на "Литературен вестник". Някои от разказите й са предложени за включване в сборници, представящи съвременната българска проза. Първата й книга "Седем начина да увиеш сари около тялото" (2005) получава награда от Националния конкурс "Южна пролет" (Хасково, 2005). Тя е в основата на Софийския международен литературен фестивал (2013 - 2020), а после с фондация "Прочети София" реализира няколко поредици на събития ("Литературни срещи", " Скритите букви" и "Литературни маршрути"). Преди няколко години, в рамките на "Литературни срещи" гостува полската писателка и носителка на Нобел за литература Олга Токарчук. В сборникът с кратки разкази "Едно възможно начало", който излезе този март, 18 години след наградената й книга от 2005-та, героите преминават от история в история, винаги в търсене на истините, които във времето са криели от самите себе си.
Европейската инициатива „Нощ на литературата“ се завръща за 11-и път на 7 септември 2022 г.
ЛИТЕРАТУРНИТЕ СРЕЩИ В ТЕАТРАЛНА РАБОТИЛНИЦА „СФУМАТО“
През 2023 г. фондация „Прочети София“ отбеляза второто издание на поредицата от събития през цялата година „Литературни срещи“. Всяка една от Срещите през годината включва различни гости, акценти и разнородни формати. Тяхната лятна поява се случи на 24 и 25 юни с пет събития в Театрална работилница „Сфумато“, където по същото време започва и фестивалът „Малък сезон“. Темата и на „Литературни срещи лято 2023“, и на „Малък сезон“ е „Войната и мирът“.
Нехудожествената литература, литературната журналистика, личният разказ, свидетелството, документалистика, граничните жанрове, които извънредно въвличат реалността на войната и стремежът към мир са литературната рамка на Срещите.
Нобеловата лауреатка Олга Токарчук идва у нас през юни
Програмното събитие за „Литературни срещи лято 2023“ е дискусията във втория ден. „Репортажи от разломите на света“ на Голяма сцена на ТР „Сфумато“. В нея се включи журналистът и поет Димитър Кенаров, чиято книга „Диктатори, трактори и други приключения“ излезе съвсем наскоро. Специално за събитието в България пристигна и британският журналист, писател и историк Оуен Матюс. Модератор на дискусията бе Биляна Курташева, която е доктор по теория и история на литературата и доцент в Нов български университет.
„Кои са, къде са разломите на света днес? Кой живее там и какво има да ни каже? Изглеждат далечни, други светове, но понякога внезапно се оказват съвсем близо, в съседна страна, съседен двор; изглеждат мрачни места, но често тъкмо оттам ни пронизват лъчи на прозрение за света, за човешката ситуация тук и сега. За това ще говорим с Оуен Матюс и Димитър Кенаров, автори, журналисти, събирачи на истории оттатък ръба на подредения свят. В траекториите им – професионални и биографични – освен Украйна от вчера и днес, влизат места като Босна, Чечня, Афганистан (Матюс), Ирак, Беларус (Кенаров). Но във фокуса на тяхното писане не са само конфликтите и крайностите, а преди всичко хората, техните гласове и гледни точки, съпротиви, съмнения, заблуди, оцелявания. Това е живият материал на литературната журналистика, на художествената документалистика – едно от най-мощните течения в съвременната англоезична литература. Изправяйки се на ръба на света, се изправяш и на ръба на жанровете, принуден си да отидеш отвъд привичните им формати. Но доколко медиите са готови на това, и доколко – читателите?“
Арт инсталацията „Българските букви“ се приюти в парковото пространство на МВнР и ДКИ
Именно разказът от първо лице и свидетелството като първична перспектива към историческите събития са в основата на „Разкази за войната и мира: седем лични истории“. Тези истории ще бъдат за различни точки на света, те ще са истории за страхове, за спасение, за надежда, за опит, с който можем да помогнем. Истории, които включват хора, бягащи хора от войни или репресивни режими; професионалния, аналитичния и журналистически ракурс; съпричастността на доброволците; художествената рефлексия и литературния поглед.
В „Разкази за войната и мира: седем лични истории“ участват писателите Анна Багряна (Украйна) и Йордан Ефтимов; Владислав Дамянов от „Каритас България“, който ще разкаже за книгата „Пътуващи приказки“, написана от деца бежанци; военният кореспондент Георги Милков, журналистката Мария Черешева; Силсила Махбуб, напуснала Афганистан преди повече от 8 години и издателят Манол Пейков.
"Скритите букви" оживяват със светлинно шоу пред Националната библиотека
Водеща на събитието е журналистката Ирина Недева.
Вторият ден започва с личния, но този път художествен, разказ, написан под формата на писмо. В Камерна зала на „Сфумато“ от 17:00 ч. бяха прочетени съвсем нови, непубликувани и всъщност написани специално за събитието художествени текстове. И тъй като всяко писмо трябва да стигне до някого, текстовете остават за хората от публиката. „Писма за фронта“ са на писателите Албена Стамболова, Албена Тодорова, Петър Денчев, Петя Кокудева и Тодор П. Тодоров. Водеща на събитието - Надежда Московска.
Войната е тема на много литературни произведения и именно художествените текстове буквално ще ни отведат до първото събитие от програмата на „Литературни срещи“ – звуковата и визуална инсталация „Убежища“ на Боряна Зафирова и Екатерина Минкова, която в рамките на два дни ще се помещава в зала Underground. Колаж от текстове на Сергей Жадан, Дубравка Угрешич, Уилям Уортън, Василий Гросман, Адам Загаевски, Ерих Мария Ремарк, Светлана Алексиевич, Георги Господинов, Вера Мутафчиева и Константин Константинов ще бъде основен елемент от инсталацията.
Ограничено количество са могли да чуят част от тях в перформативното четене из коридорите на „Сфумато“ на актрисата Елена Телбис. Публиката бе поканена на място, където са експонирани онези вещи, които крепят личния мир в извънредната ситуация – вещи, които пазим, за да помним нормалността. Всеки човек от публиката ще има възможност да се включи, като остави свой списък на онези вещи-убежища и уютни скривалища. С тези споделяния няма да се симулира състоянието на война, а обратното – прави се опит да се види вещественото, което пази мира.
Вал Стоева: Децата искат да четат, но невинаги възрастните разбират какво
Въпреки че това издание на „Литературни срещи лято 2023: войната и мирът“ е фокусирано предимно върху нехудожествената литература, документа и свидетелството, поезията винаги има своето значимо място във всички литературни събития на фондация „Прочети София“. Затова и летните „Литературни срещи“ ще завършат с четене на поезия от антологията „Поезия срещу войната“. Нови стихотворения, но и не само своя поезия, ще четат Анна Багряна, Анна Лазарова, Георги Гаврилов, Иван Димитров, Преслава Виденова, Стефан Иванов.
Две представления, част от програмата на „Малък сезон“, ще рамкират началото и края на „Литературните срещи“. На 24 юни, точно в 18:00 ч. в Голяма зала е било представлението „Времеобичане“ по текстове на Георги Господинов и под режисурата на Василена Радева, заедно със студенти от департамент „Театър“ на НБУ. На 25 юни от 21:00 ч. Пък се изиграло „Приказки за мъртвата царкиня“ от Николай Коляда, на режисьорката Ана Батева.
Ръст в посещенията на културни мероприятия през 2022г.
През юли и септември събитията продължават с Литературен маршрут, посветен на творчеството на Христо Смирненски; маршрут за поредицата внезапни и кратки „Градски четения“, известни още като „Литературен флашмоб“, както и други характерни литературни четения, които група български поети правят след 2000 г.; първият Литературен маршрут на Витоша; Нощен литературен маршрут в рамките на „Нощта на литературата 2023“; маршрут, посветен на есето и маршрут за Димитър Воев.
Специалното събитие тази година ще бъде посветено на поета, литературен журналист и преподавател Марин Бодаков. В негова памет фондация „Прочети София“ ще възстанови унищожената през 2018 г. пейка във формата на буквата „Ш“, която бе част от проекта „Скритите букви“, в който Марин Бодаков участваше. През 2018 г. пейките, създадени под формата на буквите (Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я), които нямат графичен аналог в латинската и гръцката азбуки, бяха разположение на различни места в града. Тогава те обособиха малки литературни кътчета из града. Към всяка пейка имаше и стихотворение на съвременен български поет, написано специално за проекта. Буквата на Марин Бодаков бе „Ш“. От септември тази година пейката, заедно с поезията на Марин Бодаков, ще бъде разположена и съхранявана в парк Военна академия „Г.С. Раковски“. Поставянето на пейката ще бъде съпроводено и от специално събитие – четене и разговор за поезията на Марин Бодаков, както и за неговата журналистическа, редакторска и преподавателска работа.
Петър Байков с награда за дублаж от фондация „Ст.Камбарев“
"Фондацията се казва "Прочети София" и под нейната шапка се случват най-различни събития. Литературнти срещи е един формат от серия от събития, които се провеждат през цялата година. За нас е важно разговора и събитията за литературата да продължават през цялата година", сподели Тодора Радева в предаването "Посока Култура" по Дарик радио
"Интересното при тях е, че ние винаги се стремим да предложим някакъв нов подход към литературата. Винаги търсим връзката с другите изкуства и естествено, стремежът ни е да каним големи автори. Започнаме с носителката на нобелова награда Олга Токарчук. Войната бе темата на лятното ни издание. Литературата трябва да говори по най-актуалните и важни теми. Поставиме акцент върху неудожествената литература. Основната дискусия беше с английския журталист Оуен Матюс, чиято майка е украинка, а той дълго време е бил кореспондент от Русия. Последната му книга говори точно за войната между Украйна и Русия", разказа тя.
“Посока Култура” с награда “Рицар на книгата”
"Нашият подход към темата бе да представим лични истории, защото те се превръщат после в голяма литература. Георги Милков, който е бил репортер разказа изключително интересни неща за Афганистан, за децата, които са без детство, за талибаните, които превземат столицата. Мария Черешева разказа за своя опит също за работа с бежанци. Личната истроия те вкарва дикректно в ужаса на това, което се случва", заяви Радева.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts