Полската писателка и Нобелов лауреат Олга Токарчук идва в България на 10 и 11 юни - в рамките на първото издание на "Литературни срещи", съобщават организаторите от фондация "Прочети София".
Предвидени са серия от събития с нейно участие, с различни тематични акценти и модератори. Кулминацията ще бъде разговорът на Олга Токарчук с дългогодишния й приятел, писателя Георги Господинов, който е и автор на предговора към сборника с есета "Чувствителният разказвач" (превод от полски Крум Крумов).
Авторката на "Бегуни", която гостува у нас преди осем години, е призната за една от най-влиятелните имена в световната литература. Освен носител на Нобелова награда за литература, тя е и лауреат на международната награда "Ман Букър", както и двукратно - на най-престижната полска литературна награда "Нике".
Театралният режисьор Марий Росен ще създаде специален пърформанс по нейни текстове. На български Олга Токарчук е позната с няколко книги, като от 2019 г. издателство ICU публикува за първи път "Чудати разкази", "Чувствителният разказвач" и "Изгубената душа", както и нови, преработени издания на "Правек и други времена", "Карай плуга си през костите на мъртвите" и "Бегуни".
ЗА НЕЯ
Олга Токарчук е родена на 29 януари 1962 г. в Сулехов, Полша в семейство на учители.През 1985 г. завършва психология във Варшавския университет. Още по време на следването си работи в терапевтичен център за работа с младежи и в психиатрична клиника. След дипломирането си се премества във Вроцлав, а след това във Валбжих, където работи като терапевт. От 1998 г. полската писателка живее в малкото селце Краянов близо до Нова Руда, Югозападна Полша.
Токарчук е едно от най-важните имена в съвременната полска и световна литература. Популярността на Токарчук е феноменална, а читателите й я уважават най-вече заради добрия вкус, енциклопедичните познания, литературния й и разказвачески талант, и не на последно място - заради философската дълбочина на творбите й.
Джон Малкович ще поставя в Народния театър
ЗА "ЛИТЕРАТУРНИ СРЕЩИ"
Поредицата от събития, организирани от фондация "Прочети София", ще продължат през цялата година в изцяло нов формат - 3 дни през април, 2 дни през юни и 1 ден през ноември. Целта е да бъдат показани разнообразни ракурси и подходи към литературата. За изненада на гостите, събитията в отделните месеци ще се отличават значително едно от друго, като провокират нов поглед към творчеството на български и чуждестранни автори.
"Литературни срещи" не са фестивал, а напълно нов и мащабен формат, който ще се развива през цялата година. Всяко издание ще включва участието на български и чуждестранни поети и писатели. Авторът, който ще гостува през лятото, ще бъде почетен гост на програмата", разказват организаторите.
На 7, 8 и 9 април в "Гьоте институт", София, литературните представяния на чуждестранни и български писатели ще бъдат под формата на интензивни 40-минутни презентации, определяни и режисирани от самите автори. Освен писатели, поети и драматурзи, ще бъдат канени и журналисти, учени, режисьори, художници и изобщо - различни интригуващи мислители.
Заключителният етап на "Литературните срещи" ще е през ноември, когато ще бъде представен преглед на изминалата година с най-важните събития в областта на литературата. Ще се откроят автори, тенденции, фокуси на знакови международни форуми. Ще се дискутира най-интересното, показано през 2022 г. на различни фестивали, панаири на книгите, а също и онлайн формати, подкасти, медии.
В събитието ще участват програмни директори на фестивали, редактори в издателства, преводачи, литературни критици и изследователи от България и чужбина.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук