„Последните кандидати за политици се представят с по-малко от две изречения като стажанти току що наети на работа. После те ни управляват. Когато отидеш в болница, на кой разчиташ да те прегледа – на стажанта или на професора по медицина? Е, докато в политиката залагаме на стажанта и не реагираме на лошите решения с протести, ще страдаме“, твърди Тодор Байчев – гост на Мартин Пенчев в рубриката за свободно говорене по Дарик Югоизток. 

Къде са младите лица и свежите идеи на Столетницата, как опитните политици се изместват от мечтатели със скромна фантазия и кратка биография, кое доведе до отлив в най-голямата левица, защо синдикатите са на държавна заплата, вместо служители на работниците? Малка част от темите, които влязоха в разговора между Мартин Пенчев и събеседникът му Тодор Байчев - юрист, областен лидеро на БСП, бивш народен представител, настоящ общински съветник.

Разговорът се завъртя от шенген по въздушно-капков път, през прехода не само в държавата, но и в партиите, от Карнобат до Банкя, та чак до рождения ден на госта. 

Според Мартин, мнозинството депутати, наподобява клиенти на блок маса, които подбират храната в чиниите си, хранят се и си тръгват с прилежно измити ръце и пита, как се ремонтират пробойни в държавата - отгоре надолу или отдолу нагоре?

„Първо от хората, които изпращаме в парламента“, твърди Байчев. А за резултата от ниската избирателна активност, цитира Бойко Борисов, според когото най-лошата част от населението излиза да гласува за най-доброто, а после всички наблюдаваме безропотно лошият избор.

От там Мартин пък се сети, че има връзка с лидера на ГЕРБ по майчина линия и така стигнаха до въпроса, какво правят партиите за да се отворят към обществените казуси и колко струва на една партия този преход.

Отговорът на този и всички останали въпроси, открито и с приятелски тон, чуйте в звуковия файл от разговора на Мартин Пенчев с Тодор Байчев: