"Номинацията на Десислава Атанасова за конституционен съдия е едно професионално нахалство, защото ако цитирам точно думите на Борисов, той каза, че в Конституционния съд думата "съдия" е условна, а самата Десислава Атанасова призна, че тя магистратски опит няма и парламентарният й опит би компенсирал липсата на качества, за да бъде във висшата лига на съдиите, а именно Конституционния съд". Това заяви в "Кой говори?" по Дарик радио журналистът и фотограф Еми Барух, която днес е част от "Голямото (женско) жури". В неговия състав влизат още главният редактор на в. "Сега" Теодора Пеева, преподавателят в НБУ Жюстин Томс и соцологът и журналист Светла Енчева.
"Това е някаква обида към професионализма на останалите колеги, които ще заемат важните места в този важен орган. Това е ясен политически знак за възможни влияния, които ще могат да бъдат прокарвани през това предложение и това назначение, ако бъде гласувано", допълни Еми Барух.
"Изненади няма и това е най-тъжното", посочи от своя страна Теодора Пеева. "Тези управляващи дойдоха с идеята, че ще променят начина, по който се избират членове на такива важни органи. Това е поредното доказателство, че няма да се случи така. Деси Атанасова призна, че няма опит - съдебен и юридически, не го отрича, гордее се и казва, че това не е важно, защото тя има парламентарен опит. Парламентарният опит, който тя има като юрист в парламента, не е от най-добрите, защото тя е съавтор на едни от най-скандалните закони, които бяха приети. Това само показва, че тя разбира своята роля в Конституционния съд като политическа. Тя казва "аз имам богат парламентарен опит, нямам съдебен" – тя с това се гордее", каза още главният редактор на в. "Сега".
"Това, което си помислих, е че номинациятта на Десислава Атанасова изразява визията на ГЕРБ и за съжаление съгласието на некоалиционните им партньори, че мисията на Конституционния съд е да изпълнява точно политически поръчки", заяви Светла Енчева.
"Виждаме един опит да се постави пред обществото тази информация като продемократична и просто един опит да се замажат леко очите на хората, които се вълнуват от всичко, което се случва в държавата", на мнение е Жюстин Томс.
"Ние на теория би трябвало много да се радваме, че има жена, издигната за този пост, но от друга страна това върви наред с добре заученото от ГЕРБ поведение през послендите години да излъчват жени, защото това е социално по-приемливо за "градските бунтари", и да ги унижават, използват, буквално да ги ползват като кукли на конци. Въпреки че жена е номинирана, не мисля, че е повод за голяма радост", допълни тя.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Д-р Орлин Колев: Изчистването на “мъртвите души” е идея, която заслужава адмирации
- “Голямото жури”: За смъртта на Синуар, отношенията между политици и журналисти и още…
- „Държавата на изтеклите мандати”: ПП-ДБ ще сезира КС за номинацията на Сарафов за главен прокурор
- „Голямото жури“: България, политиката и защо вечно сме в някаква „чакалня“