
Орлин Колев, който беше избран за конституционен съдия от квотата на парламента, положи клетва в Конституционния съд.
На церемонията присъстваха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, президентът Румен Радев, председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова и и.ф. председател на Върховния административен съд Георги Чолаков.
Снимки: БТА
Орлин Колев заема мястото в КС на Константин Пенчев, чийто мандат изтече. Така КС вече е в пълен състав, след като в средата на ноември миналата година клетва положиха и назначените от президента Румен Радев проф. Сашо Пенов и Невин Фети, както и избраната от върховните съдии Галина Тонева.
Предстои новият конституционен съдия да бъде на този пост в следващите 9 години.
Народното събрание (НС) избра Орлин Колев за конституционен съдия с подкрепата на ГЕРБ, “ДПС-Ново начало” на Делян Пеевски, БСП и “Има такъв народ” (ИТН).
Другият номиниран за съдия в Конституционния съд (КС) бе Йонко Грозев. Той бе издигнат от “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ), но едва 38 депутати гласуваха за него и така бившият български съдия в Европейския съд по правата на човека бе отхвърлен за поста.
Кой е Орлин Колев?
Йонко Грозев и Орлин Колев/ БТА
Орлин Колев е на 46 г., роден във Видин и завършва там средното си образование. След това завършва “Право" в Югозападния университет “Неофит Рилски” през 2004 г. и е награден като отличник на випуска.
Научната и преподавателската му дейност започват през октомври 2006 г. в Академията на МВР, а от май 2009 г. е асистент по конституционно право в катедрата "Конституционноправни науки" в Юридическия факултет на Софийския университет.
През октомври 2012 г. става доктор по конституционно право с дисертационния труд “Право на политическо сдружаване в Република България”. От 2013 г. досега е главен асистент по конституционно право в катедра “Конституционноправни науки” в Юридическия факултет на Софийския университет.
През 2015 г. е бил член на експертна група към Народното събрание на България за изготвяне на конституционни промени в съдебната власт, а през 2010 г. е участвал в експертна работна група към парламента по изготвяне и приемане на Изборния кодекс.
