„Ако сменим Калин Стоянов с Калин Стоянов №2 обаче, идва един Х нов човек от тази нереформирана дупка МВР, ще продължаваме да гледаме всички феновени като купуване на гласове. Не е толокова важен персонажът Калин Стоянов, колкото дълбоките и системни проблеми“. Това заяви в предаването „Кой говори“ пред Дарик Теодор Славев, политолог от Български център за правни инициативи. Комнтарът му беше по повод скандалите около оставането на поста вътрешен министър на Калин Стоянов в проектокабинета на служебния премиер Димитър Главчев. Славев подчерта и, че „няма човек в държавата, който смята, че Димитър Главчев сам взима решения“.
Според политолога от СУ “Климент Охридски” Милен Любенов, който също беше гост в „Кой говори“ обаче, е добре спорната фигура на Калин Стоянов да бъде сменена с друг вътрешен министър в служебния кабинет.
„Виждаме, че през последната седмица силно се изостри напрежението. Би било по-добре и за Главчев, и за служебния кабинет да направи такава промяна, защото виждаме, че доверието към политическите институции е много ниско и само по себе стартът на този служебен кабинет, ако започне със серизоно недоверие, не би било добре само по себе си“, коментира Любенов.
Той обаче припомни, че от ПП-ДБ сега искат оставката на Калин Стоянов, „а всъщност той е предложен за министър от ПП“.
Теодор Славев анализира и останалите номинирани за министри в проектокабинета „Главчев“, като съзря съгласуване и с президента Румен Радев. Той напомни, че и правосъдният министър Мария Павлова, и министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов са заемали високи позиции след назначения при служебни правителства на държавния глава преди конституционните промени.
„Според мен това, което беше напарвено с промените в конституцита повдига много въпроси, пред които можем да се изправим още това лято, ако се стигнем до ситуация, в която не можем да съставим редовно правителство след изборите на 9 юни“, коментира Милен Любенов.
Според Теодор Славев „в България се опитваме да правим революция чрез конституция“. След редакциите в основиня закон бяха силно редуцирани правомощията на президента в избора му при назначаването на служебен премиер, като му бе дадена възможност да избира измежду няколко високопоставени позиции в държавни институции, сред които бе и председателят на Сметната палата, какъвто е Димитър Главчев.
„След края на служебното премиерстване Главчев трябва да подаде оставка от Сметна палата, защото той трябва сам да проверява себе си. Последните сериозни корупционни разкрития тръгнаха от Сметната палата – обществени поръчки, магистрали, язовирите. Ако той подаде оставка, а парламентът отново го избере, тогава е друг въпрос, защото му е гласувано пак доверие“, заяви Славев.
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.