Унгарското председателство на ЕС поставя на масата въпроса за присъединяването на Румъния и България към сухопътен Шенген. На 10 октомври в Люксембург Европейският съвет ще заседава по темата като ще бъде представен доклад с най-актуалната информация за напредъка на двете страни.

Дарик

Почти на края на председателството на Будапеща и със сигурност на края на тази Европейска комисия, европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон и министърът на вътрешните работи на Унгария ще предложат на Съвета на Европейския съюз да бъдат премахнати проверките по сухопътните граници на България и Румъния и така двете държави да станат пълноправни членки на Шенген.

Опитът на Комисията идва на фона на върнати гранични проверки в Германия и растящ скептицизъм и сред други държави от ЕС по темата. Австрия и Нидерландия – двете „КПП-та“ пред страната ни по пътя към Шенген, също не дават особено положителни сигнали. В Нидерландия най-голямата политическа сила в момента е крайнодясна и евроскептична, а Виена е пред решаващи избори тази неделя.

На няколко пъти австрийски политици даваха да се разбере, че може да има някакво смекчаване, но не е ясно какво ще стане след вота. В аналитичен материал от тази седмица Der Standard прогнозира, че ако партията влезе в управлението, разговорите за Шенген ще бъдат трудни. 

Преди дни в София Йорданка Чобанова – ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, заяви, че вярва, че до края на тази година решението за Шенген ще бъде взето. Коментарът тя направи по време на дискусия на тема: „Цената на оставането извън Шенгенското пространство - въздействието върху България и Румъния“, организиран от Българската стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК), съвместно с Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК).