Плевенският театър кани на 24 януари в Софийска градска художествена галерия на театралната импресия „4+1“ от Димитър Кабаков, посветена на художника Янаки Манасиев. Това събитие е единствената възможност на публиката да се срещне и преживее едновременно  спектакъла „4+1“, посветен на Янаки Манасиев с произведенията на големия български художник.

Нима има по-вярно художествено пространство за театралната импресия „4+1“ на Плевенския театър, посветена Янаки Манасиев, от творбите на самия художник, които са изложени в рамките на най-мащабната изложба по повод 90 години от рождението на художника „Янаки Манасиев. Самотен и встрани“. Експозицията на СГХГ с над 70 живописни творби и 20 графики на Янаки Манасиев ще се превърнат в най-естествения и живописен декор за театралната импресия „4+1“, в която четири жени, музи на Художника, се събират да почетат паметта и творчеството му.

Големият български художник Янаки Манасиев (1932 – 1978) е един от най-добрите и недооценени творци от миналия век. Наричан "българския Пикасо и Матис", той оставя след себе си вдъхновяващи изображения, като основна тема на творчеството му е жената.

„4+1“ е драматургичен лиричен текст, написан от Димитър Кабаков, вдъхновен от творчеството на Янаки Манасиев. Режисьор на спектакъла е Надя Панчева. В ролите на четирите музи на художника Янаки Манасиев участват - Ирена Ненчева, Дориана Гълъбова, Маргарита Костова, Мариета Калъпова. В ролята на Художника е Сергей Константинов.

В тази необичайна театрална композиция „4+1“ от Димитър Кабаков, между документалистика, изобразително изкуство, поезия и художествена измислица, се разгръщат съдбите на четирите жени – модели на Художника, разказващи за срещите си с твореца и неговото изкуство, които преобръщат представите им за смисъла на човешкия живот, битието на твореца и картината като отрязък от вечността. Чрез техните различни гледни точки и житейски опит се разкрива съдбата на художника Янаки Манасиев, поетично втъкан в пиесата чрез образа на Художника.

Театралната импресия „4 + 1“ на Плевенския театър, още с премиерата си ноември месец в Галерия „Арт Център - Плевен“, постави началото на най-новата си инициатива „ТЕАТЪР В ГАЛЕРИЯ“, един вълнуващ и неочакван диалог между театъра и изобразителното изкуство.

„Идеята за създаването на спектакъла дойде от страна на Художествена галерия "Илия Бешков" през май месец 2023 г., където се състоя пърфоманс, посветен на творчеството и живота на художника Янаки Манасиев, споделя Димитър Кабаков, автор на пиесата. Реакцията на публиката ни даде кураж, да продължим и да създадем цялостно представление. На пърформанса през май месец присъства и уредникът на едноименната къща-музей Стефан Игнатов, който бе силно развълнуван от този наш артистичен опит. С негово специално разрешение ползваме и една от най-известните картини на Янаки Манасиев „Портрет на момиче“ за плакат на представлението.“

Димитър Кабаков е драматург, режисьор, поет, актьор и автор на десетки пиеси. Той е носител на множество престижни национални награди. Неговите пиеси и либрета са поставяни в цяла България от режисьорите като проф. Здравко Митков, Възкресия Вихърова, Боряна Сечанова (Балет „Арабеск“), Стилиян Петров и др. Роден в гр. Пловдив, неговият театрален живот започва още в края на 80-те от най-ниското стъпало в театъра. Още като студент в СУ българска филология работи като сценичен работник в столичен театър, откъдето започва и неговата любов към театъра. Специализира режисура за драматичен театър в НАТФИЗ и реализира като режисьор и продуцент множество театрални проекти. До 2022 г. е директор на театър „Любомир Кабакчиев“, Казанлък. Същата година става директор на Държавен драматично-куклен театър „Иван Радоев“.

Режисьорът Надя Панчева, завършила режисура за драматичен театър в класа на проф. Пламен Марков НАТФИЗ, е едно от младите попълнения на Плевенския театър и част от стратегията за насърчаване на младите и дебютиращи театрални творци. След успешния ѝ спектакъл „Чудо“ от Иван Радоев(2022) в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, „4+1“ е втората ѝ режисьорска работа върху българска драматургия в театъра. Режисьор е на постановките "Олеанна" от Д. Мамет - Театър "Любомир Кабакчиев", "На чисто" от Н. Лабют - ОДТ - Димитровград (коопродукция с I Am Studio), "Разбиване" от Н. Лабют - Spam Studios, "Невинно малко убийство" от Ж. П. Мартинез - Театър "София", "Стъклената менажерия" от Т. Уилямс в Музикално-драматичния театър във Велико Търново, "Дани и дълбокото синьо море" от Дж. П. Шанли - I Am Studio, "Докато смъртта ме раздели" от Дъг Райт, Сцена Дерида. Носител е на наградата за най-добър спектакъл и най-добър режисьор на фестивала "Отело", Гостивар, Северна Македония за "Разбиване" от Н. Лабют (продукция на Spam Studios).