Тайван и САЩ се споразумяха за условията за водене на преговори по серия от двустранни търговски споразумения въпреки силните възражения на Пекин, който разглежда самоуправляващия се остров като част от своята територия, предаде БГНЕС.
"Планираме да следваме амбициозен график за постигане на високо стандартни ангажименти и значими резултати, обхващащи единадесетте търговски области в мандата за преговори, които ще спомогнат за изграждането на по-справедлива, по-просперираща и по-устойчива икономика през 21-ви век", заяви в изявление заместник търговският представител на САЩ Сара Бианки.
САЩ изпраща военноморски кораби и самолети през Тайванския проток
Първият кръг от преговорите се очаква да започне в началото на есента. Те ще се проведат под егидата на Американския институт в Тайван и Икономическото и културно представителство на Тайпе във Вашингтон. Това е така, защото условията за дипломатическото признаване на Китайската народна република от САЩ през 1979 г. изискват САЩ да прекъснат официалните дипломатически връзки със самоуправляващия се остров.
Китай: САЩ целят да създадат нова криза в Тайванския проток
САЩ се надяват, че пактът "ще задълбочи нашите търговски и инвестиционни отношения, ще насърчи взаимните търговски приоритети, основани на споделени ценности, и ще насърчи иновациите и приобщаващия икономически растеж за нашите работници и предприятия", заяви Бианки.
Двете страни официално стартираха американско-тайванската инициатива за търговия на 21-ви век в началото на юни, а Бианки и главният търговски преговарящ на Тайван Джон Денг вече проведоха един кръг от разговори на високо равнище във Вашингтон в края на юли.
Великобритания призова посланика на Китай да обясни агресивното поведение спрямо Тайван
След острата реакция на Китай на посещението на председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси в Тайван обаче американските официални лица се върнаха към инициативата и обещаха да изготвят "амбициозна пътна карта" за преговорите.
Мандатът за водене на преговори, публикуван от Службата на търговския представител на САЩ, е в съответствие с предишни изявления за очакваните области на преговорите. Двете страни се споразумяха да не обсъждат евентуални намаления на митата - политически чувствителен въпрос в САЩ, но ще търсят споразумения в области като селското стопанство, митническите процедури, регулирането, борбата с корупцията и малките и средните предприятия.
Китай налага санкции на Пелоси и семейството й
Други области, по които ще се преговаря, са защитата на труда и околната среда, правилата за цифровата търговия и функционирането на държавните предприятия. Чрез преговорите с Тайван и отделни преговори с 13 други държави по предложената Индо-тихоокеанска икономическа рамка САЩ се надяват да окажат натиск върху Китай, като повишат стандартите за търговия в региона.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм