Китайското външно министерство обяви санкции срещу председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, след като посещението й в Тайван тази седмица предизвика ярост и демонстрации на военна сила от страна на Пекин.
Китай има „суверенно право“ на военни маневри около Тайван, обяви говорителят на Кремъл
Министерството заяви, че с посещението си Пелоси се е "намесила сериозно във вътрешните работи на Китай и сериозно е подкопала суверенитета и териториалната цялост на Китай" и че Китай ще "наложи санкции на Пелоси и семейството ѝ", без да дава повече подробности.
Изстрелването на ракети от Китай във води, разположени на по-малко от 160 км от Япония, като демонстрация на мощ след посещението на Нанси Пелоси в Тайван, вероятно ще засили обществената подкрепа за въоръжаване, като защита срещу големия съсед на Япония.
Американски разузнавателен самолет е забелязан да лети над Южнокитайско море
В четвъртък Китай изстреля пет балистични ракети в морето в западния край на островната верига Окинава, част от вълна от военни учения и дейности два дни след като председателката на Камарата на представителите на САЩ стана най-високопоставеният американски служител, посетил самоуправляващия се Тайван от 25 години насам.
"Това ясно показва, че ако нещо се случи с Тайван, ние ще бъдем засегнати", заяви Таро Коно, високопоставен депутат от управляващата Либерално-демократическа партия и бивш министър на външните работи и отбраната.
Тайван осъди китайските учения, заявявайки, че заплашват националната сигурност на страната
"В Япония тенденцията явно се е обърнала", добави той, когато бе попитан дали обществеността би подкрепила по-високи военни разходи.
Въпросът за отбраната предизвиква разногласия в Япония, която, като наследство от Втората световна война, има пацифистка конституция и трайна обществена предпазливост по отношение на въвличането във войни, водени от САЩ.
27 китайски военни самолета навлязоха в зоната за въздушна отбрана на Тайван
Безпрецедентните изстрелвания на ракети от страна на Китай в изключителната икономическа зона на Япония се случиха в момент, когато правителството на министър-председателя Фумио Кишида се готви да публикува искане за значително увеличение на разходите за отбрана този месец.
Планът за разходите ще бъде последван от преразглеждане на отбранителната политика в края на годината, което се очаква да включва призив за придобиване на боеприпаси с по-дълъг обсег на действие, за да се отблъсне Китай, който през 2019 г. замени Северна Корея в оценката на Япония като основна заплаха за националната ѝ сигурност.
Визитата на Пелоси: зад гнева на Китай прозира несигурност по въпроса за Тайван
Загрижеността за китайската военна активност в моретата и небето около Тайван и Япония се засили, след като Русия нахлу в Украйна през февруари. Япония се опасява, че това предоставя на Китай прецедент за използване на сила срещу Тайван и опасението, че Съединените щати може да не се намесят пряко.
"Военният баланс около Тайван значително се промени", заяви пенсионираният адмирал Кацутоши Кавано, който в продължение на пет години до 2019 г. беше началник на Обединения щаб на японските сили за самоотбрана.
Самолетът на Нанси Пелоси излетя от Тайван
"Надявам се, че дискусиите за бюджета за отбрана ще станат сериозни".
В манифест преди парламентарните избори миналия месец ЛДП на Кишида обеща да удвои разходите за отбрана до 2 % от брутния вътрешен продукт за пет години, което би превърнало Япония в третия най-голям военнен бюджет в света след съюзника САЩ и Китай, според класация на бюджетите за отбрана за 2021 г., публикувана от Стокхолмския международен институт за изследване на мира.
Япония призова за мирно решаване на тайванския въпрос
Кишида, който осъди действията на Китай, обеща да увеличи разходите за отбрана "значително", но все още не е казал с колко и колко бързо.
Той също така отказа да каже дали милитаризацията на Япония ще бъде платена чрез съкращаване на публични разходи в други области, или чрез заеми, или чрез комбинация от двете.
Конфликтът между Тайван и Китай: има ли опасност от война
Ракетите на Китай дадоха възможност на Кишида да изясни позицията си, особено предвид въпросите за това до каква степен Съединените щати биха се намесили в криза, каза Такаши Каваками, професор в японския университет "Такушоку" в Токио.
"Япония явно трябва да покаже, че е готова да се бие", каза Каваками.
Захарова: САЩ за пореден път демонстрираха незачитане на правата на други държави
По време на последната голяма криза в Тайван през 1996 г. Китай проведе ракетни учения, за да сплаши острова, но много по-слабата китайска армия не успя да възпре Съединените щати да изпратят военни кораби, включително ударна група на американски самолетоносач.
Оттогава Китай е увеличил разходите си за отбрана около 20 пъти и разполага със стотици балистични ракети, които могат да поразяват цели, включително кораби, на разстояние стотици или хиляди километри с много по-голяма точност.
Пелоси: Идваме с цел приятелство с Тайван и мир в региона
Американският самолетоносач "Роналд Рейгън", единственият предно разположен самолетоносач на САЩ, в четвъртък патрулира във Филипинско море в западната част на Тихия океан в рамките на "планирани операции".
Бонджи Охара, старши научен сътрудник във Фондацията за мир "Сасакава" и бившо военно аташе в посолството на Япония в Китай, заяви, че е политическо решение на Съединените щати да поддържат това слабо присъствие.
Китайски изтребители пресичат Тайванския проток
"Съществува и реалността, че Китай сега е по-силна военна сила. Ако беше същото като през 1996 г., Америка щеше да го спре", каза той, като имаше предвид избухването на китайската военна активност през тази седмица.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- ЕС готви пакет от санкции срещу Грузия
- Нина Кубутия, грузински журналист: Трудно е да гледаш как грузински полицаи бият грузински граждани
- Тръмп обяви, че ще наложи високи мита на стоките от Мексико, Китай и Канада
- След заплахата на Тръмп за нови мита: Китай предупреди, че никой няма да спечели от една търговска война