45% от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а 23% - от неуспехи в кариерата. Това сочи проучване на изследователския център “Тренд”. Социологът Димитра Воева и  психологът д-р Пламен Димитров коментираха данните от изследването в предаването “Кой говори” по Дарик . Темата на проучването е  “Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи”. То е представително за младите хора на възраст 15-29 години, проведено е от 9 до 16 септември 2024 г. сред 800 души по метода пряко полустандартизирано интервю “лице в лице”, по поръчка на Сдружение “Мрежа за развитие на личността и талантите”.

Воева  обясни, че са задали два въпроса, за да измерят какво тревожи младите.

“Първият въпрос беше какво ги тревожи в момента. Тук няма изненада, в най-голяма степен това са неща, които са техни ангажименти - образование, работа ио тн. Това, което беше изненадващо за мен е, че около 1/5 от отговорите бяха по-скоро свързани с някаква форма на свръхочакванията на обществото. Тоест те казват, че притеснявам се да не разочаровам семейството си, притеснявам се да не бъде изолиран или отхвърлен от социалния си кръг, притеснявам се, че не се справям в нито една сфера на живота в момента”, обясни социологът от “Тренд”. 

Тя подчерта, че когато се обърне поглед към бъдещето, основният акцент пада върху финансовата стабилност. Според Димитров хората, които са участвали в това изследване много открито са споделили нещата, които виждаме в ежедневието и личния си живот.

“Децата ги е страх от провал, от това да не се справят със задачите на възрастта и развитието си - да имат проблеми с партньорствата, здравето, семейството, от което се отделят”, каза психологът.

Чуйте и вижте целия разговор в прикачените файлове.