На протест под мотото „Пловдив не си дава Панаира“ излизат жителите на града на тепетата довечера пред сградата на Общината. Хората искат свикването на извънредна сесия на местния парламент, на която да бъде защитен интересът на Пловдив в собствеността на Панаира. В понеделник Общинският съвет на Пловдив прие апорта на варненските акции на Панаира в „Пълдин Туринвест“. Това ще позволи на бизнесмена Георги Гергов да стане мажоритарен собственик на Международното пловдивско изложение.

============================

Последно заседание за годината провежда днес общинският съвет в Димитровград. 22 са точките, включени в дневния ред. Най-важната от тях е за определяне на таксата за битови отпадъци и приемане на план-сметката за разходите по събиране, транспортиране, третиране на боклуците и поддържане на чистота в обществените територии през 2023 г. В случай, че размерът на таксата бъде запазен, очакваните приходи от дейността за следващата година ще са в около 4 280 000 лева. Прогнозните разходи за сметосъбиране през 2023 г. са изчислени на около 5 280 000 лева. Кметът на Димитровград Иво Димов предлага такса смет да е 5,5 промила върху данъчната оценка.

Таксата за смет ще обсъждат и на сесията на Общинския съвет в Пазарджик. Предложението на местната администрация е тя да се запази в настоящите си размери и през 2023 година както за битовите, така и за корпоративните потребители. Според план-сметката, разходите за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъци са 14 704 298 лева. През 2022-ра до 30 ноември са събрани общо 9 520 661 лева от такса смет. Очакваните постъпления от такси за битови отпадъци за 2023-та са около 11 млн. 770 хил. лева. Разликата между разходите за дейността и събираемостта от таксата ще е за сметка на други общински приходи.

Текстилните отпадъци да се събират разделно, да се предават за последваща употреба или рециклиране, а приходите да се използват за различни благотворителни каузи на БЧК - това предложение също ще обсъждат днес общинските съветници на Пазарджик. Предвижда се също да се поддържа кризисен резерв от дрехи, които при поискване от БЧК се предоставят според конкретната нужда.

==================================

По нетрадиционен начин отбелязват годишнината от непочистено крайпътно свлачище край смолянското село Могилица. Срутището осъмна с надпис „ЧРД 1 г.“, а снимки с изображение на опасния пътен участък се появиха в социалните мрежи. Шеговитата честитка е поставена от кмета на селото Милко Кисьов, като по този начин се опитва да напомни на институциите, че раздвижилото се  през декември 2021 г. свлачище все още не е почистено. Кметът е сезирал Областното пътно управление и други институции за проблема, но засега няма резултат. От пътната служба в Смолян е изпратен отговор, че с разчистването на терена би трябвало да се заемат Община Смолян или собственикът на частния имот, в който е свлачището. По трасето Смолян-Могилица-Арда за празниците се очаква да преминат множество туристи с колите си, избрали хотелите и къщите за гости в района на горното поречие на река Арда.

Информации на Искра Койчева, Живка Тодорова, Тина Соколова, Адриан Кулев