"Пропалестинските протести в САЩ са протеси на новото поколение, на младите хора, които също виждат несправедливост в това, което се случва в Близкия изток" заяви Димитър Кенаров, американски журналист от български произход, който скоро се завърна от САЩ.
"Обществото в САЩ е много поляризирано в момента. В повече от 80 университетски кампуса в САЩ студенти протестират срещу войната на Израел и Газа, като в някои от тях се разразиха, след като полицията се намеси, за да прогони протестиращите", обясни той.
По думите му начинът, по който се виждат тези протести, зависи от коя страна на протеста си.
"Те са част от една традиция на протести, този протест е на новото поколение, на младите хора, които също виждат несправедливост в това, което се случва в Близкия изток".
Според него голяма част от протестиращите в САЩ са евреи, които се възмущават от това, което Израел прави, и са против медийната пропаганда, която страната се опитва да прокара.
"Има израелски медии, които са против управлението на страната си", заяви Михаил Мишев, студент и носител на наградата Валя Крушкина - журналистика за хората за 2023 г.
По думите му в Израел има много критици на управлението в момента.
"Когато си против това, което се върши в страната, те ти закачат един лейбъл "антисемит", допълни той.
Студенти от Американския университет в България - на протест в подкрепа на Палестина
"Дълго време обсъждахме протеста и организацията му. Отне дълго време, по време на лекции бяхме облечени в тениски с различни послания против войната, в знак на солидарност и апел към университета да излезе с позиция", обясни организаторът на протеста Михаил Мишев.
Според него след протеста е имало сериозен отзвук.
Защо е необходимо студентите да протестират в кампусите?
Михаил Мишев смята, че студентите да бъдат активни и да се противопоставят на това, което мислят, че не е правилно.
"Изискваме от нашия университет, защото това е най-близкото до дом, което имаме, и до семейство, което имаме, след като сме студенти там. Особено тези, които са от чужбина, далеч от България. Когато си близък с някого, изискваш от тях много. За това и ние изискваме от университета да вземе ясна позиция", каза той.
Защо тези движения тръгват традиционно от кампусите?
"Младите хора във всяко поколение продължават да бъдат съвестта на обществото. Защото те все още някак са недостигнати от живота и не стават летаргични. Защото имат съвест, защото имат идеализъм. Те не искат да се съгласяват с несправедливостите в този свят.
Слава богу, че има все още млади хора, които се интересуват активно от това, което се случва по света.
От това, че ние не живеем на остров, а сме свързани в една планета. Това дали става въпрос за екологични движения, дали става въпрос за движения, които протестират срещу несправедливостите като войната в Газа.
Вярвам, че тези протести са всъщност същността на този тип противопоставяне на силата, системата и на несправедливостта.
Радвам се, че има студенти, които все още издигат глас срещу тези несправедливости", заключи Димитър Кенаров.
Чуйте разговор в прикачения звуков файл.