Доцент Христо Христев, преподавател по право на ЕС в СУ “Св. Климент Охридски” и Ива Лазарова, изпълнителен директор на Института за развитие на публичната среда, коментираха в студиото на Дарик радио дали референдумите за президентска република и отлагане на еврото могат да бъдат успешни.
И двамата са на мнение, че таймингът на подписките не е случаен, като се има предвид, че предстоят още едни предсрочни парламентарни избори.
Каква е разликата между парламентарна република и президентска република
Г-н Христев е на мнението, че двете инициативи са агресивна форма на елементарен политически популизъм. Той сподели, че за провеждането и на двата референдума съществуват юридически пречки.
“Не може да бъде проведен национален референдум по въпроси, които са предмет на уредба от ратифициран, влязъл в сила, обвързващ нашата страна, международен договор”, сподели Христев за референдума за отлагане на приемането на еврото.
Костадинов: Започваме референдум за влизането ни в Еврозоната
Г-жа Лазарова обясни, че са необходими 200 000 валидни подписа, за да може да бъде внесено предложението в Народното събрание. Ако предложението е събрало не по-малко от 400 000 подписа, Народното събрание е задължено да приеме решение за произвеждане на референдум.
В края на разговора Лазарова коментира колко би струвало провеждането на референдумите. Според нея, като се вземе предвид инфлацията, няма как организирането на референдум да струва по-малко от 15, 16 милиона лева.
Какво споделиха двамата за евентуален референдум за президентска република, чуйте в разговора.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм