Сагата с разменените бебета в Шейново приключи. Ще я запомним с екстремното медийно внимание и големите обществени страсти. Ще научим ли обаче уроците от нея, така че да се подобрят практиките в родилната грижа и рискът от подобни случаи да бъде ограничен? Темата коментира в предаването „Кой говори?” по Дарик радио Мария Шаркова, адвокат по медицинско право.
"Това беше безпрецедентна ситуация, в която са замесени много емоции, и в която трябваше през цялото време както от страна на лечебното заведение, така и на ангажираните власти, юристи и медии да бъде поставен интересът на двете деца на първо място. За съжаление през този процес това невинаги се случваше", посочи Мария Шаркова.
Разменените бебета вече са при биологичните си родители
По думите й ситуацията е можела да се развие в доста по-усложнен вариант. "Имаше и доста невярна информация и абсурдни интерпретации на законовите разпоредби. Например се тиражираха становища, че ще трябва да се водят продължителни съдебни дела, едва ли не до пълнолетие на децата", допълни адвокатът.
"На първо място беше изключително важно да се извърши една обстойна проверка, за да се установят причините за конкретния инцидент. Има сериозна активност от страна на РЗИ и Министерството на здравеопазването да се събере информация за алгоритмите, по които се идентифицират новородените, за да се открият слабите места и да се намерят решения, които да минимализират подобни рискове", каза още Шаркова.
Трима души са с дисциплинарни наказания заради случая с разменените бебета
Тя изрази надежда след този инцидент всички лечебни заведения да открият своите слаби места.
Адвокатът по медицинско право изрази обезпокоението си от качеството на родилната грижа в България и това, че не се спазват препоръките на СЗО и УНИЦЕФ за първи контакт кожа в кожа на майката с новороденото. Според Мария Шаркова децата са отделяни безпричинно от майките им, а в повечето лечебни заведения организацията е направена така, че да бъде удобна на персонала.
Директорът на „Шейново“: Не смятам, че има умисъл при размяната на бебетата
"Жените масово раждат без подкрепа на партньор, което също е в противоречие с препоръките на СЗО и УНИЦЕФ", добави тя.
Мария Шаркова бе категорична, че няма как да се обвиняват родителите за това, че не са проявили съответното внимание. "Никой не очаква от тях да осъществяват подобен контрол", каза тя.
Здравният министър за разменените бебета: Става въпрос за човешка грешка
Адвокатът е на мнение, че дисциплинарните наказания не могат да възпроизведат кой знае какъв ефект.
"Смятам, че трябва да се покаже на хората, че има взета поука от тази ситуация и това не може да се покаже с дисциплинарни наказания. Трябва да се покаже с демонстриране на промяната в алгоритмите. Най-добре би било този въпрос да се уреди в рамките на извънсъдебно споразумение, да не се стига до съд. Надявам се, че страните ще проявят разум и ще се споразумеят", коментира Мария Шаркова.
Прокуратурата: Разпитани са 28 лица по случая с разменените бебета
"Имаше твърде много агресия в отразяването на темата в медиите в един момент – този с показването на майката. Дори това да е станало с нейно съгласие, трябва да се мисли за интереса на децата и това, че през нейното съгласие се разкрива самоличността на детето. Забелязваше се сериозен натиск в това да се разкрие самоличността на семействата", посочи още адвокатът.
Тя заяви, че детето може да бъде стигматизирано и самоличността му може да бъде разкрита чрез разкритата самоличност на родителите.
Столичната община започва проверка на “Шейново“ по случая с разменените бебета
"В един момент преминахме в една истерия да се отразят и най-малките подробности. Адвокатите в един момент също прекалиха с изнасянето на информация от този казус", на мнение е Мария Шаркова.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- „Мама, татко и аз“ ще се състезават в залата на Математическата гимназия във Враца
- Р. Аблеким: Децата, минали през нашия център, ще останат завинаги приятели на България
- 109 деца от врачански училища получиха безплатни пособия и материали
- Емблематични сгради във Враца ще бъдат осветени като част от кампанията срещу насилието над деца