С 14,5% е поскъпнала потребителската кошница за последната година - увеличение на цените има в основните продукти, необходими за оцеляването - захар, фасул, брашно, ориз, олио, масло, плодове и зеленчуци, свинско и пилешко месо.

Това обясни в предаването "По-полека" на Дарик радио Владимир Иванов – председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища.

По думите му най-голямо е поскъпването при пресните зеленчуци, а причината е високите цени на тока и енергоносителите. 

За година: С 13 лева е поскъпнала потребителската кошница на българина

"По-голямото увеличение, близо 22% е при пресните зеленчуци. При плодовете има логистично увеличение, свързано с цените на горивата, което се измерва средно с 15%. Зелето и морковите държат около 40-45%, но това е вследствие на лошия климат. При доматите и краставиците имаме рекордни цени – това се дължи на кризата с тока", посочи още Владимир Иванов.

По думите му там, където се ползват енергийни ресурси, увеличението на цените е най-голямо. Но като цяло, извън цените на зеленчуците, от началото на годината при цените на основните продукти има плато. "Това стабилизиране обаче ще бъде временно, ако не видим и стабилизация на енергийния пазар", подчерта той. 

Ръст на цените на основните храни от потребителската кошница

Според него единственото хубаво в цялата ситуация е, че пазара на хранителни продукти е много високо конкурентен. Това оказва задържащ натиск върху рядкото покачване на цените, поясни той. Но направи уговорката, че тенденцията за поскъпване е устойчива. 

Преработвателните сектори са най-засегнати от цените на тока, фактор са и повишените цени на торовете. Много намаляха печалбите - цените трябва да отидат с 10-15 процента още нагоре при млечните продукти и колбасите, ако искаме да има рентабилност в бранша. Но това не се случва, тъй като пазарът не го позволява. Мощната конкуренция е естествен регулатор и затова няма шоково поскъпване, обясни още Владимир Иванов. 

Ако няма стабилност в пазара на енергийни ресурси, няма как да видим стабилност в другите пазари, категоричен е председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища. 

Владимир Иванов призова българите да купуват продукти родни продукти, за да подкрепят нашите производителите и преработватели. И още един негов призив - гражданите да се информират добре за ценовите равнища и да пазаруват отговорно, като така ще упражняват и контрол върху нивата им. 

Сирене на цена 20-22 лв. за килограм е високо ниво, при средна цена на едро 9 лв. Висококачественото сирене от фабриките излиза на средна цена около 12 лв. и нормалната му цена е около 16-18 лв. за килограм, даде пример той. 

Още от разговора на Йовка Йовчева с Владимир Иванов чуйте в прикачения звуков файл.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня и на страницата ни във Фейсбук