Сериозен ръст на цените на основните храни от потребителската кошница, на горивата и на отоплението. Това отчетоха от КНСБ на базата на две свои проучвания, в които сравняват поскъпването през последната година и през месец септември спрямо август. Наблюдавани са над 100 търговски обекта, а поскъпването е за редица стоки от първа необходимост.
Синдикалната организация отчита най-сериозно увеличение на цената при олиото, което за последната година е поскъпнало с 43%. На едро зелето е скочило с 55%, а картофите – с близо 40%. За хлаба тенденциите са за плавно увеличение, като за момента на годишна база цената му се е повишила с 5,5%.
Увеличението на минималната работна заплата е безалтернативно, заяви Пламен Димитров
"На годишна база виждаме, че на брашно и картофи имаме ръст от 10%. При морковите - 16%. Над 20% ръст имаме при редица храни - зеле, червен пипер, домати, краставици. 30% поскъпване при плодовете. По-слаб ръст при меса и месни продукти".
От КНСБ уточниха, че общият индекс на цените на производител в промишлеността достига до 17,9% през месец октомври, което води до очаквано поскъпване и на продуктите в потребителската кошница. По данните на синдикатите увеличението при бензина е 30%, а при пропан-бутана – 51%. Така прогнозната им инфлация до края на годината е над 6%, което неминуемо би се усетило от най-бедните домакинства. Затова президентът на синдикалната организация Пламен Димитров поиска преразглеждане на механизмите на целевата помощ за отопление, както и ускорен ръст на заплатите с 12,5%.
Ще има увеличение на минималната работна заплата, обяви Гълъб Донев
"Да видим друго ниво на минималната работна заплата - това може да направи правителството с постановление на Министерския съвет, друг е въпросът дали ще има кураж", каза Димитров.
От КНСБ са категорични, че минималната работна заплата трябва да се вдига средногодишно със 17,5% и още от 1 ноември тя да стане 700 лв., а от 1 януари – 764 лв. Според синдикатите от 1 декември трябва да се прилага официалната линия на бедност в размер от 460 лв., като през нея да се изчислят всички плащания за социално плащане на уязвимите групи.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук