След около две седмици преговори, участниците в Световната среща на върха за природата в Монреал, Канада, се споразумяха за окончателна декларация в понеделник.

Близо 200 държави си поставят за цел да защитят най-малко 30 процента от световните земни и морски зони до 2030 година. Те също така са на мнение, че трябва да се похарчат повече пари за опазване на биоразнообразието.

ООН: Големият бариерен риф в Австралия се намира в „опасност“

След приемането на решението пленарната зала в Конгресния център в Монреал избухна в аплодисменти.

Екологичните групи също приветстват споразумението:

„Днес възелът се спука и преговарящите държави успяха да се споразумеят за непълна, но в крайна сметка изненадващо добра рамка.“

Екоактивисти заляха с черна течност шедьовър на Густав Климт (видео)

Договорът „може да ни даде възможност да спасим средствата си за препитание – ако договарящите държави го искат“, обясни Флориан Тице от Световния фонд за природата. „Ясното включване на правата на коренното население също е успех, както и планираното намаляване наполовина на употребата на пестициди.“

„През следващите години обаче държавите трябва да съберат и политическа воля за отстраняване на слабостите в националното прилагане“, продължи експертът.

Екоактивисти се залепиха за творби на Анди Уорхол в Канбера (видео)

“Преди всичко това включва необходимото устойчиво използване на екосистемите извън защитените територии. Освен това в световен мащаб липсват 700 милиарда долара годишно за адекватна защита на биологичното разнообразие.“

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм