„Трябва да бъдем внимателни към онлайн изследванията“, обясни Румяна Стоилова, председател на Българската социологически асоцията в „Кой говори?“ по Дарик радио.
Тя обясни, че това е проблем, защото не всички групи от обществото използват интернет и това прави извадките на самите проучвания недотам точни.
„Тренд“: 6 партии са сигурни за новия парламент, а две са на ръба
„Социологическите изследвания влияят. Индивидуалната психологическа нагласа към момента, в крайна сметка, определя нагласите“, коментира проф. Алексей Пампоров.
По думите му около ¼ от хората не казват истината на анкетьорите, а други 30% решават в последния момент за кого да гласуват.
„Моят съвет винаги е да се следят няколко агенции в един и същи период“, коментира Румяна Стоилова като посочи и също сайт, който подпомага гражданите да се ориентират.
„Медиана“: Осем партии биха влезли в парламента, ако изборите са днес
Тя посочи, че агенция „Медиана“ тенденциозно вади статистика в полза на партии като БСП и „Възраждане“.
„Ние имаме 6-7% влияние на гласовете, които идват от чужбина, които няма как агенциите да включват“, допълни Алексей Пампоров.
И двамата социолози са на мнение, че източниците на финансиране са изключително важни.
Според проф. Алексей Пампоров трябва да има режим на лицензиране на социологическите агенции, защото има много псевдо такива.
По думите и на двамата тълкуването на данните не винаги е следствие на самите данни и това е проблем за ориентирането на гражданите.
Гледайте целия разговор тук:
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм