Повишава се използването на тротинетки в Пловдив, както и нарушенията при управлението им. Това каза за Дарик началникът на КАТ-Пловдив Йордан Милушев. Въпреки че напоследък екологичните превозни средства масово се движат из града на тепетата, за тях все още няма ясен регламент. Такъв предлагат от „Съюз за Пловдив“. Общинските съветници от партията смятат, че в наредба трябва да се определят зоните за паркиране и движение на тротинетките. Макар и да ги спасява от задръстванията, любителите на този вид транспорт все още срещат пречки заради недостатъчната веломрежа. А това ги кара съзнателно да нарушават правилата.

==================================================

Златна пластина откриха при разкопките на могилата край с. Юнаците. Въпреки малките си размери, предметът е от голямо значение за изследване развитието на най-ранната металургия в света. Археологическите разкопки се ръководят от доц. д-р Камен Бояджиев. При проучване на пласт в основата на последното селище от каменно-медната епоха, отнасящо се към V хил. пр. Хр., се откри малкият фрагмент от накит. Това е поредната златна находка от селищната могила „Юнаците“. През 2016 г., при там беше открито златно мънисто – определено като най-старото обработено злато в света, а през 2017 г. – златна апликация. Находката е предадена във фонда на Регионален исторически музей – Пазарджик.

=================================================

И през тази година мурсалският чай е забранен за бране дори за лични нужди на територията на цялата страна, става ясно от съобщение на Регионалната дирекция по горите в Смолян. Забраната, на известен още като пирински или алиботушки  чай е в сила поредна година, за да се възстановят находищата му в природата. Ограничението е регламентирано със заповед на министъра на околната среда и водите. Най-големите естествени находища на билката в Смолянско са в землищата на с. Мугла и в с. Триград. Нарушителите се наказват с глоба от 100 до 1000 лв. За юридически лица тя е от 500 до 3000 лв.

==================================================

Ашуре, турски шербет и дервишки танци събраха пловдивчани и гостите на града пред Джумая джамия за празника „Денят Ашуре“ в града на тепетата. Според традицията на този ден мюсюлманите в България варят ашуре и го раздават на съседите си, независимо дали са християни или мюсюлмани. Отбелязването на Денят Ашуре е повод за сплотяване на цялото човечество и се счита за обща ценност на всички основни религии.

Информации на Искра Койчева, Диана Гечкова, Адриан Кулев и Тина Соколова