Унищожаването на околната среда в части от Амазония е толкова тежко, че участъци от тропическите гори са достигнали повратна точка и може никога да не успеят да се възстановят, установи мащабно проучване, проведено от учени и организации на местното население.

Амазонската екваториална гора изпрати август с рекорден брой тежки пожари

„Повратната точка не е бъдещ сценарий, а по-скоро етап, който вече е налице в някои райони на региона“, заключава докладът. 

„Бразилия и Боливия концентрират 90% от цялото комбинирано обезлесяване и деградация. В резултат на това саванизацията вече се извършва и в двете страни.

Обезлесяването на амазонската джунгла заплашва ягуарите и харпиите

Учени от Amazonian Network of Georefered Socio-environmental Information (RAISG) работиха с координатора на местните организации на басейна на Амазонка (Coica), за да изготвят проучването Amazonia Against the Clock, едно от най-големите досега.

Организации на коренното население на Амазония, представляващи 511 нации и съюзници, призовават за глобален пакт за постоянна защита на 80% от Амазонка до 2025 г.

Амазония е изгубила 10 хиляди квадратни километра гора за една година

Целта от 80% е огромно предизвикателство, като се има предвид, че са останали само 74% от горите. Необходими са спешни действия не само за защита на все още съществуващата гора, но и за възстановяване на деградирала земя и връщане към нивото от 80%.

Създадоха сателитна система, насочена към забавяне на обезлесяването

„Трудно е, но осъществимо“, каза Алисия Гусман, еквадорски учен, който координира доклада. „Всичко зависи от участието на местните общности и хората, които живеят в гората. Това и дългът.“

Гузман каза, че предоставянето на управление на повече земя на местни групи – и най-важното, осигуряването на държавна защита за нея и премахването на законовите вратички, които позволяват на добивните индустрии е най-сигурният начин да се гарантира опазването.

Най-малко 43 милиона хектара тропически гори са унищожени от 2004 г.

Почти половината от Амазония е определена като защитена зона или местна територия и само 14% от цялото обезлесяване се извършва там. В момента около 100 милиона хектара местна земя са предмет на спор или чакат официално признаване от правителството.

„Включването на коренното население в процеса на вземане на решения означава, че разчитаме на знанията на тези, които знаят най-много за гората“, каза Гузман. „И те се нуждаят от бюджет“, добави.

Обезлесяването на Амазония е равно по площ с размерите на Испания

Те също така имат нужда земята им да бъде защитена от грабители на земя и добивни индустрии.

Минното дело е една от нарастващите заплахи, като защитените територии и местната земя са сред най-желаните зони от златотърсачите. Голяма част от добива е таен и незаконен.

Петролът е друга заплаха, особено в Еквадор, източникът на 89% от целия суров петрол, изнасян от региона.

Нови опасни вируси се крият в Амазония

Още по-голямо безпокойство предизвиква земеделието. Селското стопанство е отговорно за 84% от обезлесяването, а количеството земя, предоставена за земеделие, се е утроило от 1985 г., според доклада. Бразилия е един от основните износители на храни в света, като соята, говеждото и зърнените храни изхранват големи части от света и носят милиарди долари всяка година.

Климатолог: Дори цяла Амазония да изгори, кислородът няма да намалее

Основна препоръка на проучването е по-голямо сътрудничество между регионалните правителства, международните финансови институции и фирмите за частни капиталови инвестиции, които държат голяма част от дълга на амазонските нации.

Латинска Америка е най-задлъжнелият регион в развиващия се свят и отписването на този дълг в замяна на ангажименти за запазване би било важно.

Хиляди се евакуират, докато горски пожар се разпространява в Калифорния

„Те имат уникална възможност пред себе си да опростят съществуващ дълг в замяна на ангажименти за прекратяване на промишления добив и насърчаване на защитата в ключови приоритетни области, местни територии и защитени зони“, се казва в доклада.

Сред останалите 13 „решения“, предложени в доклада, са: пълно спиране на нови лицензи и финансиране за минно дело, петрол, животновъдство, големи язовири, дърводобив и други подобни дейности; повишена прозрачност и отчетност по веригите за доставки; възстановяване на обезлесени земи; нови модели на управление, които позволяват по-голямо представителство и признание за местните народи.

Горски пожар на Тасос наложи евакуацията на жители

Въпреки че задачата е огромна, има причини за оптимизъм и особено в Бразилия, където президентът Жаир Болсонаро се изправя срещу бившия действащ президент Луис Инасио Лула да Силва в напрегнати избори на 2 октомври.

Лула води в анкетите. По време на неговото управление обезлесяването е намаляло с повече от 80%.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм