От 2004 г. са унищожени най-малко 43 милиона хектара тропически гори, предаде ДПА, позовавайки се на Световния фонд за дивата природа (WWF).

Изчисленията са базирани върху сателитни изображения, записани в периода между 2004 и 2018 г. в 24 особено уязвими региона, се посочва в изявление, направено от организацията.



Най-сериозни загуби са отчетени в района на Амазония на териториите на Бразилия, Колумбия, Перу, Боливия, Венецуела и Гаяна, където общата площ на унищожените тропически гори е 18,2 милиона хектара - приблизително колкото половин Германия.

Учените откриха планети с по-добри условия за живот от Земята

Обезлесяването е значително и на места като Борнео, Парагвай, Аржентина, Мадагаскар и Суматра. Около половината от тропическите гори в тези райони освен това са силно фрагментирани от пътища или обработваеми земи, което ги прави по-податливи на суши и горски пожари, отбелязват от WWF.



От организацията допълват, че консуматорите играят съществена роля в обезлесяването.

"Горите често се унищожават за производството на соя за хранене на животни, какао и говеждо месо, които се внасят в Европейския съюз. Около една шеста от всички храни, търгувани в ЕС, допринасят за обезлесяването в тропиците", се казва още в изявлението.

"Вместо само да сочим с пръст правителствата и фермерите на местата с най-сериозно обезлесяване, ние също трябва да се вгледаме в себе си", казва Сузане Винтер от WWF - Германия.

Тропическите гори представляват резервоар за здраве за природата и човечеството, тъй като складират въглерод и са важно местообитание за животински и растителни видове. "Трябва спешно да спрем обезлесяването. В противен случай животът, какъвто го знаем, също ще спре", допълва Винтер.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук