Разширяването на стопанствата и пасищата в амазонските дъждовни гори и изсичането на дърветата заплашва с пандемични заболявания, предупреждават учени, цитирани от фондация Томсън Ройтерс.

Промените в Амазония пропъждат различни видове животни - от прилепи и маймуни до комари, на нови територии и тяхното място заемат по-адаптирани към саваната видове, включително гризачи.

Тези промени, съчетани с нарастващото човешко взаимодействие с животните в резултат на все по-дълбокото навлизане на хората в горите, увеличава вероятността от прескачането между видовете на силно заразни вируси, бактерии и гъбички, казва Адалберто Луис Вал, изследовател в Националния институт за изследване на Амазония в Манауш, Бразилия. Към заплахата се добавят и промените в температурите и дъждовете заради климатичните изменения.

"Организмите се опитват да се адаптират, те са изправени пред нови предизвикателства, когато сменят местообитанията си", каза ученият в телефонно интервю.

Специалисти от института за здравни изследвания "Евандро Чагас" в Белем са идентифицирали около 220 различни типа вируси в Амазония, 37 от които могат да предизвикат болести при хората, а 15 са с потенциала да предизвикат епидемии. Сред тях има различни вариации на енцефалити като западнонилска треска и бразилски вирус от същото семейство, което предизвиква жълта треска, става ясно от публикация през май в списанието на Бразилската академия на науките.

Вал е особено притеснен от арбовирусите, разпространявани от насекоми, като треска денге и зика.

Сесилия Андреаци от фондация "Освалдо Крус", бразилски здравен институт, казва, че нарастващото обезлесяване и пожарите в Амазония могат да доведат до срещи между разселващите се видове, което ще позволи на различните патогени да се променят и да прескачат между видовете. 

Служители от танзанийския резерват Килиманджаро започнаха да евакуират чуждестранните туристи от някои зони в планината, застрашени от разрастващия се вече пети ден горски пожар в региона. Това съобщи днес южноафриканското радио Ес Ей Би Си, предаде ТАСС.

"Време е да евакуираме международния алпинистки лагер, тъй като площта на пожара расте", заяви Хенинг Шмид, туристически гид на Килиманджаро. По думите му днес около шест групи, включващи германци, австрийци и швейцарци, са били принудени да започнат спускане, спасявайки се от пламъците.

Пожарът се усеща из Килиманджаро дори далеч от неговия център. "Във въздуха има твърде много пушек, нощем палатките се покриват с дебел слой пепел, защото духат силни ветрове", казва планинската водачка Деби Бахман. Тя решила да спре изкачването на своята група към планинския връх.

Горският пожар на Килиманджаро започнал на 11 октомври около пладне, на височина 2700 метра - почти на половината път от подножието към върха. Районът е труднодостъпен, което влошава ситуацията.
Танзанийският министър на природните ресурси и туризма Хамис Кигвангала заяви вчера, че с огъня се борят 500 пожарникари. Планинските гори се ширят до 4100 метра височина.

Според ръководството на резервата вече са изгорели близо 28 квадратни километра гори и поляни. Изгорял е и туристическият лагер Коломбо.

Планината Килиманджаро в Североизточна Танзания е популярна туристическа дестинация за спортисти и любители на планински разходки. Всяка година тук идват над 20 000 алпинисти и повечето правят опит да изкачат връх Ухуру на 5895 метра надморска височина. Планинският масив е покрит с ледници. Сегашният пожар не е първият през това столетие - пламъци бушуваха в горите на Килиманджаро през 2012 и 2016 г., напомня ТАСС.