Първият търговски кораб, заминаващ от украинско морско пристанище след оттеглянето на Русия от споразумението за износ на зърно през Черно море, се намира в истанбулския пролив Босфор, предаде БТА, позовавайки се на турската частна телевизия НТВ.

Натовареният със зърно кораб "Джоузеф Шулте", плаващ под флага на Хонконг и управляван от германска фирма, изпълнил пътя си от пристанището в Одеса в сряда и вчера вечерта хвърлил котва край Кумкьой, преди да започне преминаването си през Босфора.

Украйна предостави "хуманитарен коридор" в Черно море, с цел да освободи товарните кораби, които бяха блокирани на нейните пристанища след руската пълномащабна инвазия. Москва обаче не е дала уверения за зачитането на този коридор, а експерти по корабоплаването и застраховането изразяват безпокойство за безопасността.

Този кораб е първият, който използва временния коридор от и до украинските морски пристанища, като поема този риск на търговци.

Министерството на националната отбрана на Турция наблюдава внимателно развитието на ситуацията, която влошава напрежението в Черно море. Според източници от министерството "проблемът е в това, че търговските кораби трябва да могат да достигнат турските проливи в условия на конфликти, но след като стигнат там, няма проблем с преминаването им през проливите".

Преди това доставките на зърно се осъществяваха в съответствие със споразумение, подписано в Истанбул на 22 юли миналата година между Турция, Русия, Украйна и ООН, което създаде безопасен коридор за износ на зърно и хранителни продукти от украински пристанища. Сделката включваше Съвместен координационен център в Истанбул, отговарящ за инспекцията на товарите. Срокът на действие на споразумението изтече на 17 юли, след което Москва обяви, че няма да участва повече в него.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм