Украйна обмисля възможността за "зърнен коридор" през териториалните води на Румъния и България след оттеглянето на Русия от черноморската зърнена инициатива, пишат румънските медии, позовавайки се на телевизионно изявление на украинския посланик в Анкара Василий Боднар, предаде БТА.
Той напомни, че оттегляйки се от инициативата, Русия е заявила, че вече няма да гарантира сигурността на зърнения коридор през Черно море. "И това означава, че те ще обстрелват пристанища, инфраструктура и вероятно - кораби. Това е рискът", подчерта той. Посланикът спомена, че тези заплахи ще засегнат по-специално компаниите за морски транспорт и застраховките. Боднар добави, че Украйна е създала фонд, за да осигури гаранция срещу тези рискове, но има определени условия.
Пет страни, сред които България, искат от ЕС удължаване на забраната за внос на зъро от Украйна
"Ние също така имаме възможността да привличаме кораби и компании. От наша гледна точка, това може да бъде изпълнено, без да се използва този маршрут, за който вече беше постигната договореност, а през териториалните води на Румъния и България. Това също е възможна опция за минимализиране на рисковете", обясни той.
За тези рискове говори и изпълнителният директор на украинската Агенция за възстановяване и развитие Олександър Солонтай, цитиран от радио Свободна Европа-Румъния.
Зеленски обвини Москва в “умишлен обстрел“ по обекти, използвани в износа на зърно
"Русия може да стигне до потопяване на корабите, които минават (по зърнените коридори). Всички разбират, че това може да се случи, че Русия може да стреля по тези кораби. Би трябвало да има допълнителни механизми за гарантиране на сигурността, за да може стоките да бъдат доставяни", посочва той.
Солонтай смята също, че за развитието си Украйна има нужда от разработването на различни коридори, включително "много по-широк и голям сухопътен коридор", но това би решило само частично проблемите. "Когато говорим за морската сигурност и зависимостта на украинските територии, няма алтернатива. От една страна, имаме нужда от разширяване на тези сухопътни коридори, но това ще реши само частично някои от проблемите", посочи той, отбелязвайки, че от икономическа гледна точка е трудно морският коридор да бъде заменен с нещо друго.
Русия излиза от сделката за износ на украинско зърно
На 17 юли Русия обяви, че преустановява участието си в сделката, позволяваща износ на украинско зърно през Черно море. По-специално това означава, че Москва оттегля гаранциите за безопасност на корабите и затваря морския хуманитарен коридор в северозападните води на Черно море, отбелязва румънската телевизия Диджи 24.
Зърнената сделка между Украйна и Русия, която позволяваше на Украйна да продължи да изнася зърно след избухването на войната и по този начин да предотврати световна продоволствена криза, беше сключена на 22 юли 2022 г. в Истанбул с посредничеството на Турция и ООН.
Същевременно Киев обяви в официално писмо до агенцията на ООН за морския транспорт, че Украйна определя временен маршрут за морски транспорт, който минава през териториалните води на Румъния, за да запази транспорта на зърно през Черно море, след като Русия се отказа от споразумението, позволяващо експорта на украинско зърно през безопасен коридор през Черно море, предаде Ройтерс.
EК готви удължаване на забраната за украинско зърно до 15 септемри
В писмото с дата 19 юли, изпратено до Международната организация за морски транспорт, Украйна казва, че "е решила да установи временно препоръчителен морски маршрут".
"Целта му е да улесни деблокирането на международния морски транспорт в северозападната част на Черно море", заявява в писмото Василий Шкураков, временен министър за общностите, териториите и развитието на инфраструктурата в Украйна, посочва сайтът Джи4Медия.
Украйна уточнява в писмото, че допълнителният маршрут, който определя, води към териториалните води и изключителната икономическа зона на Румъния, отбелязва изданието.
Украйна с протестна нота за забраната на внос на зърно в страни от ЕС
Споразумението, от което Русия се отказа, позволи износа на почти 33 милиона тона зърно от Украйна, въпреки войната, напомня сайтът Хотнюз. Прекратяването му принуждава Киев да изнася реколтата от 2023 г. по алтернативни маршрути до речните пристанища и границата на ЕС при завишени логистични разходи, твърдят анализатори.
След съобщението на Кремъл, че Русия се оттегля от черноморската зърнена инициатива, румънският президент Клаус Йоханис заяви, че Румъния ще продължи да подкрепя Украйна по отношение на износа на зърно и изтъкна, че "и досега половината от украинското зърно се изнасяше през Румъния".
"На първо място, жалко е, че тази инициатива, за която се намесиха много политици от цял свят, изглежда, че няма да има светло бъдеще. Както и да е, и досега половината от украинското зърно се изнасяше през Румъния, по румънските логистични маршрути, адаптирахме ги, подобрихме ги и ще продължим все така. Ние смятаме, че е важно и е добре да бъдем на страната на Украйна и да подкрепяме този износ, ще продължим да правим тези неща, за да предотвратим появата на евентуални прекъсвания", посочи румънският президент.
Путин: Противниците на Русия се надяват страната да отстъпи, но “няма да бъде така”
Русия и Украйна са два от най-големите производители на селскостопанска продукция в света и важни играчи на пазарите на пшеницата, ечемика, царевицата, рапицата, рапичното масло, слънчогледовото семе и слънчогледовото масло. Русия също така има доминираща роля на пазара на торовете.
Решението на Кремъл засилва несигурността по отношение на снабдяването със зърно в световен план и увеличава натиска върху страните от региона, включително Румъния, отбелязва Хотнюз. Този ход поставя в опасност ключов търговски маршрут за Украйна и то тъкмо в момент, когато започва събирането на новата реколта.
От началото на конфликта Украйна е изнесла съществени количества зърно през страните от Източна Европа, въпреки множеството логистични предизвикателства, отбелязват анализаторите.
ООН предлага на Путин удължаване на зърнената сделка
Друг проблем идва от това, че свръхпредлагането на украинско зърно в източната част на ЕС предизвика безпокойство сред фермерите в региона, които казват, че то подбива цената на местната продукция и ги оставя без пазар за собствената им реколта. В следствие на това ЕС позволи на пет страни - България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия - да забранят продажбите на вътрешния пазар на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе с произход от Украйна, позволявайки същевременно експорта на тези продукти към други пазари.
В настоящата форма мярката предстои да бъде премахната постепенно до средата на септември, но унгарският министър на земеделието Ищван Наги заяви за Ройтерс днес, че петте източноевропейски страни ще поискат удължаване на тази забрана и след 15 септември.
Също така се очакват по-големи реколти в източната част на ЕС това лято, а ключовите пристанища, каквото е румънското пристанище Констанца, ще имат трудности в управлението на обемите зърно, които е възможно да получат, посочва Ройтерс.
Ердоган очаква Путин да посети Турция през август
Агенцията отбелязва, че въпреки споразумението от миналото лято за транспорта на зърно чрез Черно море, включително деблокирането на три украински пристанища на Черно море, основното сред които е Одеса, румънското пристанище Констанца остава най-важната алтернатива за морски транспорт на украинските стоки.
В свой репортаж от този месец Ройтерс съобщава, че от началото на войната Констанца е поела една трета от общия износ на зърно от Украйна, възлизащ на малко над 49 милиона тона. Румънските пристанищни оператори са транспортирали 8,6 милиона тона миналата година и 6,3 милиона тона през първите пет месеца на 2023 г., сочат данни на администрацията на пристанище Констанца. През пристанището са преминали общо 12,7 милиона тона зърно през първите пет месеца, което е с 21 процента повече от година по-рано.
Анализатори обаче предупреждават, че румънското пристанище е изправено пред опасност от претоварване това лято, тъй като румънската реколта се очаква тази година да бъде по-голяма от миналогодишната. При подобна ситуация въпросът ще бъде дали украинското или румънското зърно ще остане да чака дълго в силозите, които се очаква също да бъдат препълнени. Румъния е един от най-големите производители на зърно в ЕС, отбелязва агенцията.
Същевременно източник, цитиран от Ройтерс, заяви миналия месец, че румънското министерство на земеделието възнамерява да даде приоритетен достъп на румънските фермери до пристанище Констанца в сезона на събиране на реколтата, което би могло да ограничи доставките на зърното от Украйна.
При максималния си капацитет през пристанище Констанца са изнасяни 25 милиона тона зърно годишно.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts