Търговията на Китай с останалия свят се е свила през октомври, тъй като международното търсене на стоки и услуги отслабна, а пандемичните мерки за превенция на коронавирусa натежаха върху разходите на местните потребители, съобщава БТА.

Износът е намалял с 0,3 на сто през октомври спрямо година по-рано. Вносът също е намалял с 0,7 на сто до 213,4 милиарда долара в сравнение с 0,3 на сто ръст през септември.

Си Цзинпин отказа да се ръкува с Шолц в Пекин

Прогнозните данни предвиждаха китайската търговия да отслабне, тъй като глобалното търсене се охлади след повишаването на лихвите от Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ и други централни банки в усилията им да овладеят нарастващата инфлация.

Местното потребителското търсене е засегнато от политиката на Пекин на "нулев ковид", която многократно блокира големи градски райони, за да ограничи разпространението на заразата. Това наруши дейността на бизнеса и затвори милиони хора по домовете им седмици наред.

С третия си мандат Си хвърля Китай и света в неизвестното

Спадът в китайското търсене вреди на развиващите се икономики, доставящи петрол, соя и други суровини, но и на развитите икономики, като САЩ, Япония и европейските страни, които са източник на потребителски стоки, микрочипове и различни технологии, необходими на китайските производители.

Също така през октомври китайският износ за САЩ се е повишил с 35,3 на сто спрямо октомври 2021 г. при обем от 47 милиарда долара въпреки продължаващите повишения на митническите такси. За същия период вносът на американски стоки е нараснал с 52,4 на сто, до 12,8 милиарда долара.

Търговията между Русия и Китай е нараснала до 136,08 млрд. долара

Търговският излишък на Китай със Съединените щати, внимателно следен от политиците във Вашингтон, е набъбнал с 29,9 на сто, до 34,2 милиарда долара.

Китайският внос от Русия, представляващ предимно петрол и газ, се е увеличил повече от два пъти, нараствайки със 110,5 на сто през октомври на годишна база, при обем от 10,2 милиарда долара. 

Пекин засилва вноса на енергоносители от Русия, за да се възползва от намаленията на цените им. Това допълва паричния поток към Кремъл и ограничава въздействието на наложените от Запада санкции срещу руските власти.

ООН осъди с огромно мнозинство анексираните от Русия територии в Украйна

Отново през октомври на годишна основа китайският износ към Европейския съюз е нараснал с 5,5 на сто до 44,1 милиарда долара, докато вносът на европейски стоки в страната е с 15,5 на сто по-малко, при обем от 21,4 милиарда долара. Вследствие търговският излишък с Евросъюза се увеличи с 38,1 на сто до 22,7 милиарда долара.

За първите 10 месеца на 2022 г., отнесено към същите месеци година по-рано, китайският износ се е увеличил с 11,1 на сто до 3 трилиона долара, докато вносът е нараснал с 3,5 на сто до 2,3 трилиона долара, съобщиха още митническите власти. Търговският излишък на страната с останалия свят е възлизал на 727,7 милиарда долара.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм