Германският канцлер Олаф Шолц се среща с китайския президент Си Дзинпин. Това е първият лидер на Г-7, който посещава Пекин след Ковид пандемията.

Посещението на Шолц днес обаче ще е най-трудното в мандата му, пише Клуб Z.

С риск да бъде “изолиран” от Европа: Шолц на визита в Пекин

Германия смята да преразгледа отношенията си с Китай и това не се приема добре в Пекин. Още на летището това бе демонстрирано. Канцлерът трябваше да си направи трети PCR тест за Ковид-19 и да изчака резултатът му, преди да го пуснат да слезе от самолета. Червената пътека, коят отрадиционно се разстила за важни гости, бе поставена от хора в бели защитни костюми.

Досега само един лидер е приемал Шолц по подобен начин – Владимир Путин. Руският президент освен това сложи госта си на маса, дълга 6 метра и двамата разговаряха от тази дистанция. По същия начин действа и китайският лидер Си Цзинпин. Той настани госта си на дистанция от няколко метра в Голямата зала на народите. За поздрав не подаде ръка, нито пък докосна юмрука си до неговия. Поздравът на Си обаче бе вежлив. Той заяви, че се надява икономическите отношения между двете държави да продължат да се развиват.

САЩ разглежда Китай като най-сериозно предизвикателство, а Русия - като актуална заплаха

Посещението на германския канцлер предизвика полемика в Германия и безпокойство на други места в Европа, като то идва след изключително ожесточен спор на правителството в Берлин, пише Би Би Си. 

Стана ясно, че китайска компания била готова да купи значителен дял в част от пристанището на Хамбург. Не по-малко от шестима министри от правителството реагираха остро.

Сделката, твърдят те, ще даде на Китай значително влияние върху критична германска инфраструктура. Службите за сигурност на Германия също призоваха за повишено внимание.

С третия си мандат Си хвърля Китай и света в неизвестното

“Сигналът, който изпращаме, е, че искаме да разширим и засилим нашето икономическо сътрудничество – това трябва да бъде поставено под въпрос”, казва Феликс Баназак, политик от Зелената партия, партньор в коалиционното правителство на Шолц.

                                             Олаф Шолц и Су Дзинпин, снимка - БГНЕС

Зелените отдавна търсят по-твърда позиция спрямо Китай. Само преди няколко дни министърът на външните работи на партията Аналена Бербок строго и публично напомни на канцлера, че неговото правителство дойде на власт с обещанието да промени стратегията си спрямо Китай.

Търговията между Русия и Китай е нараснала до 136,08 млрд. долара

Шолц и делегацията му от 60 представители на бизнеса и медиите могат да останат само 11 часа в Пекин, като достъп до тях имат само малко хора, а делегацията няма право да се движи свободно. Това се дължи на изключително суровите мерки срещу пандемията. Ако някой влезе в контакт с тях, после задължително трябва да се подложи на 10-дневна карантина.

За да избегне карантината в Китай, екипажът на самолета на канцлера, изчаква пътниците си в Южна Корея.

12 топмениджъри са в делегацията на Шолц - от „Фолксваген“, „Дойче Банк“, BASF, BMW, „Сименс“.

Бивш китайски президент бе изведен от конгреса на комунистическата партия

Това е най-малката икономическа делегация, посещавала Китай досега. За сравнение – при Шрьодер шефовете на германски фирми придружаваха канцлера с още един самолет. Сигналът този път обаче е ясен – Германия иска да намали възможно най-много зависимостта си от китайския пазар.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм