Общото събрание на ООН гласува с огромно мнозинство за осъждане на анексирането на части от Украйна от страна на Русия, след като Москва наложи вето на подобно предложение в Съвета за сигурност.
Общото събрание одобри резолюцията със 143 гласа "за" и 5 "против", но 35 държави, сред които Китай, Индия, Южна Африка и Пакистан, се въздържаха, въпреки големите дипломатически усилия на САЩ да потърсят по-ясно осъждане на Москва.
Швейцария включи 30 физически лица и 7 организации в санкционния списък срещу Русия
Резолюцията "осъжда организирането от Руската федерация на т.нар. референдуми в международно признатите граници на Украйна" и "опита за незаконно анексиране" на четири региона, обявен миналия месец от президента Владимир Путин.
В нея се призовават всички ООН и международни агенции да не признават обявените от Русия промени в границите и се настоява Москва "незабавно и безусловно да отмени" решенията си.
Посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд беше призовала всички държави да изпратят послание, че светът "няма да толерира завземането на земята на съсед със сила".
Илон Мъск отрече да е разговарял с Путин за войната в Украйна
"Днес Русия нахлува в Украйна. Но утре това може да бъде друга нация, чиято територия е нарушена. Това може да сте вие. Вие може да сте следващите. Какво бихте очаквали от тази зала?", каза тя.
Окончателният вот до голяма степен беше същият, с два гласа повече срещу Русия, отколкото през март, когато Общото събрание осъди първоначалното нахлуване в Украйна.
Бангладеш, Ирак и Сенегал - които през март се въздържаха - в сряда гласуваха за осъждане на Русия.
Еритрея, една от най-затворените държави в света, премина от "не" към "въздържал се", а Никарагуа, подложена на нарастващ международен натиск във връзка с правата на човека, премина от "въздържал се" към гласуване "не" заедно с Русия, Беларус, Северна Корея и Сирия.
Украйна иска да включи Одеса в списъка на ЮНЕСКО
"Южна Африка смята териториалната цялост на държавите и на Украйна за неприкосновена и отхвърля всички действия, които подкопават целите и принципите на Устава на ООН и международното право", заяви представителят на Южна Африка Мату Джойни.
"Въздържахме се по резолюцията, защото вярваме, че целта на тази асамблея в съответствие с нейния мандат трябва винаги да бъде да допринася за конструктивен резултат, способстващ за създаването на устойчив мир в Украйна", каза тя.
Западните сили твърдят, че Русия не се интересува истински от мир, за което свидетелстват смъртоносните удари срещу цивилни граждани в Киев и Западна Украйна.
Федерална служба за сигурност: Взривът на Кримския мост е бил изпратен от Одеса през България
Пратеникът на Индия, Ручира Камбодж, заяви, че "целият Глобален юг е понесъл значителни съпътстващи щети" от войната и че в резолюцията не са разгледани "неотложни въпроси".
Бангладеш, обяснявайки своя ход за осъждане на Русия, заяви, че международната общност трябва да се противопостави твърдо и на всеки опит на Израел да анексира окупираните палестински територии.
"Ние сме твърдо убедени, че целите и принципите на Устава на ООН относно зачитането на суверенитета и териториалната цялост и мирното уреждане на всички спорове трябва да се спазват универсално за всички, навсякъде и при всякакви обстоятелства", заяви посланикът на Бангладеш Мухаммад Абдул Мухит.
Борба за Луганск: Руски войници копаят дълбоки окопи (видео)
Общото събрание на Организацията на обединените нации е изпратило "ясно послание" на Москва, като е гласувало за осъждане на анексирането на части от Украйна от страна на Русия, се казва в изявление на Белия дом.
"Залогът на този конфликт е ясен за всички - и светът изпрати ясно послание в отговор: Русия не може да изтрие суверенна държава от картата", заяви Байдън.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)