В някои от най-известните швейцарски езера нивото на водата през август е най-ниското досега след сухата 2022 г., съобщиха от Министерството на околната среда.
Сегашната суша в Европа е най-тежката от 500 г. насам
В същото време нивата на оттока на Рейн, една от големите европейски реки, която води началото си от Швейцарските Алпи, никога не са били толкова ниски през август, откакто се водят регистри.
"В Швейцария има ситуация с ниско ниво на водата, особено в централното плато и в южната част на Тичино", най-южния кантон на страната, каза Микеле Оберхансли от отдела по хидрология на Федералната служба по околна среда.
„Гладни камъни“ изплуваха от пресъхнали основни реки в Европа
"Причината за съществуващата ситуация е дефицитът на валежи през цялата 2022 г., който засяга цяла Швейцария, както и много други европейски държави", каза тя пред АФП.
Почвената влажност е намаляла в цялата страна, а сушата засяга горите и селското стопанство, каза тя.
Река Рейн пресъхва: Германската икономика е застрашена
Езерата Констанц, Люцерн, Лугано и Валан "в момента отчитат водни нива, които никога не са били толкова ниски през месец август, откакто са започнали измерванията", каза Оберхансли.
В същото време езерата Цуг и Маджоре "продължават да показват стойности доста под средните".
Арктика се затопля 4 пъти по-бързо
Бреговете на езерото Маджоре са най-ниската точка в Швейцария, която обикновено се намира на 193 метра над морското равнище.
С изключение на езерата в северозападния регион Юра и езерото Тун, нивата на всички останали по-големи швейцарски езера също са под дългосрочната средна стойност.
Климатичните промени ще ускорят разпространението на човешки патогени
Реките намаляват, ледниците се топят
"Стойностите на оттока на реките Ройс и Рейн никога не са били толкова ниски, откакто измерванията започнаха през август", казва Оберхансли.
Хидрологът заяви, че дъждът през следващите дни би трябвало "леко да облекчи" ниските нива на водата и засушаването, но "все още няма да е достатъчен, за да облекчи цялостната ситуация".
Климатичните промени водят до промени в икономиката
След сухата зима летните горещини в Европа бяха катастрофални за алпийските ледници в Швейцария, които се топят с ускорени темпове.
Слой от лед - с дебелина 15 метра през 2012 г. - покрива прохода Цанфльорон между два ледника поне от римската епоха.
По-голямата част от него обаче е изчезнала и ледът в прохода ще се стопи напълно до края на септември, съобщиха от ски курорта миналата седмица.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм