"Шифърът на тялото" с Иво Величков, сезон II, еп. 2 - 99.9% от всички конфликти могат да бъдат предотвратени
Обществото ни е изключително тревожно и затова всеки ден ставаме свидетели на агресивно поведение. Но обществото ни е и много толерантно към насилниците - вместо да получат адекватна присъда, ние ги оставяме "сами да се цивилизоват". Това обясни във втория епизод на аудиосериала „Шифърът на тялото“ психотерапевтът Иво Величков, председател на Българската асоциацията по хипноза.
99.9% от всички конфликти могат да бъдат предотвратени, категоричен е той.
Във всеки от нас има гняв, затова е нужно да се научим да овладяваме първичните си емоции, които се провокират най-лесно. Те са базирани на инстинктите, а мозъкът ни разпознава три основни инстинкта - за хранене, за размножаване и за доминантност. Ако не превърнем тези инстинкти в приемливи, тогава всеки може да стане насилник или убиец.
Със състоянията на тревожност и гняв се справят по-лесно тези от нас, които са наясно с визията си за живота и отношението към света.
Мъжете, които насилват жените си, са по-страхливи от самите жени.
Психопрофилът на мъжете, които тормозят жените си вкъщи показва, че това са комплексирани и примитивни хора, които се страхуват от промяната, показват изследванията на психолозите.
Има ли пост-COVID-синдром и как ни се отразява?
От промяната обаче се страхуват и жените, които с години търпят домашното насилие, уточни Иво Величков. Голяма част от дамите, които са жертва на домашно насилие, очакват да се промени нещо независещо от тях и затова остават да живеят с илюзията, че "могат да търпят". Според него т.нар. Стокхолмски синдром също е нерядко срещан - много от жертвите на домашно насилие разпознават реалността на връзката си през страданието. Но нито една жена, която живее с по-слаб мъж, не е щастлива, смята психотерапевтът.
В ситуация на постоянна агресия печели този, който е готов пръв да направи промяната, категоричен е той.
Много е висок процентът на домашното насилие и сред хомосексуалните двойки, както и на депресиите сред хората с нестандартна полова ориентация, съобщи още Иво Величков. Чисто психологически, само по себе си определението "социален пол" е травмиращо и стресиращо.
Агресия към спасителите и лекарите също се обяснява с регресивното поведение на хората при стрес.
В екстремни ситуации човек регресира до първични емоции. С това се обяснява и агресивното отношение към част от спасителните екипи в Турция, както и към лекари при спешни случаи. Никой не е застрахован от подобни ситуации. Но ако успеем да овладеем първоначалния шок, за да осмислим реалността, имаме по-голям шанс да вземем адекватно решение как да реагираме, обясни психотерапевтът. А най-бързо приложимите техники за овладяване на силно стресово състояние, са дихателните.
Гневът е пагубен върху психическото и върху физическото ни здраве, а често и върху решенията ни.
Иво Величков подчерта, че агресията на пътя е различна от тази в дома, защото "в колата хората не са себе си". Илюзорно, шофьорите, които имат рисково поведение, се чувстват "по смели" и „защитени“ в автомобилите си.
Реакцията ни в подобни ситуации, докато шофираме, трябва да бъде с мисълта, че единственото важно нещо на пътя е безопасността – нашата и на нашите близки. Затова нека не обръщаме внимание на агресорите на пътя, съветва Иво Величков.
Предизвикателство №2, февруари 2023 г.
Предизвикателството към слушателите на Дарик радио във втория епизод на "Шифърът на тялото" е, в следващите дни, в конфликтна ситуация, да се опитаме осъзнато да контролираме първичните импулси и да направим по-приемливи формите на изразяване на тези емоции (примерно чрез хумор или сатира).
И да не забравяме, че състоянието, в което сме, зависи от начина, по който дишаме в момента!
Още по темата за агресиите и последствията от тях, може да чуете от прикачения звуков файл. Аудиосериалът "Шифърът на тялото" с участието на Иво Величков може да следите на darik.bg и в стрницата на Дарик във Фейсбук.
Продуцент и редактор: Лалка Златанова
Монтаж, саунд дизайн и постпродукция: Петър Тодоров