Сър Ричард Брансън отхвърли покана от правителството на Сингапур да участва в телевизионен дебат за подхода на страната към наркотиците и смъртната присъда.

Той беше поканен да участва в дискусия с министъра на правосъдието и вътрешните работи К. Шанмугам.

Британският милиардер каза, че е против смъртното наказание в Сингапур за престъпления като контрабандата на наркотици.

Защо Иран екзекутира повече жени от всяка друга страна?

Той говори за екзекуцията на наркотрафиканта Нагаентран К. Дхармалингам.

В отворено писмо, публикувано в неговия блог, Брансън каза, че телевизионните дебати "винаги са изложени на риск от приоритизиране на личностите пред проблемите. Не могат да направят никаква услуга на сложността на смъртната присъда".

Той също така призова правителството на островната държава да се ангажира с “конструктивен, траен диалог, включващ множество заинтересовани страни и истински ангажимент за прозрачност и доказателства”, за да намери начин за премахване на смъртното наказание.

Първи екзекуции в Япония от 2019 г.

По-рано този месец Министерството на вътрешните работи на Сингапур опроверга по-ранна публикация в блога на Брансън, в която основателят на “Virgin Group” каза, че правителството „изглежда решено да екзекутира десетки контрабандисти на наркотици на ниско ниво, предимно членове на бедни малцинства в неравностойно положение”.

Той продължи с твърденията, като даде за пример Нагаентран К. Дхармалингам, който бил обесен в Сингапур по-рано през годината за трафик на наркотици, въпреки че имал “документирано интелектуално увреждане”.

През 2009 г. Нагаентран е заловен да преминава в Сингапур от Малайзия с 43 грама хероин прикрепен към лявото му бедро.

Франция ще започне през 2022 г. кампания за премахване на смъртното наказание по целия свят

Съгласно законите за наркотиците в Сингапур, които са сред най-строгите в света, тези, които носят повече от 15 грама хероин, подлежат на смъртно наказание.

По време на процеса 34-годишният мъж първоначално каза, че е бил принуден да носи наркотиците, но по-късно призна, че извършил престъплението, защото се нуждаел от пари.

Съдът обяви, че първоначалната му защита е "измислена". В крайна сметка той е осъден на смърт чрез обесване.

Случаят на Нагаентран е много противоречив, тъй като той е оценен от медицински експерт да има IQ от 69 - ниво, което показва интелектуално изоставане. Но съдът установява, че той не е с интелектуално увреждане.

Страж на ислямските ценности: Как западът наказва „моралната полиция“ на Иран

Екзекуцията на Нагаентран предизвика вълна от протести. Хората се надигнаха срещу това, което смятаха за несправедливост в смъртната му присъда.

След критиките на Брансън, правителството на Сингапур го покани да вземе участие в телевизионен дебат на живо с Шанмугам и предложи да поеме пътните и хотелските му разходи.

Правителството заяви, че смъртното наказание е ясна възпираща мярка, която е помогнала за предотвратяване на установяването на големи наркокартели в страната от Югоизточна Азия.

Превод: Илина Стоянова

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм