„Минералите на Добричка област“ – книга под това заглавие ще излезе от печат в близките 10-15 дни. Това съобщи в ефира на Дарик радио авторът на книгата Димитър Димитров – куратор на експозицията от минерали в Народно читалище „Йордан Йовков-1870“ в Добрич. Той е и ръководител на Школата по минералогия към читалището.

Само година след откриване на читалищния Център по минералогия и спелеология, експозицията от минерали, скали и фосили се е увеличила трикратно. При откриването са представени 94 експоната, дарение от Националния музей „Земята и хората“. Сега в шестте витрини на колекцията могат да се видят 278 експоната от различни райони на страната и от Добруджа, поясни Димитър Димитров. Той припомни, че сбирката е открита по инициатива на секретаря на читалището Красимир Масурски и на Елена Юрченко.

Към първоначалната експозиция са добавени и редица други дарения, сред които и част от личната колекция на Димитър Димитров. Той добави, че дарения са направили още Николай Ненков – негов ученик и последовател, Ангел Стоянов от Самоков, Юлия Стойкова от Стара Загора, Смаил Джамбазки от Мадан, Розалия Кехайова от Мадан, Калоян Берберов от Добрич, Зюлфи Довърджиев от Рудозем, Елена Юрченко от Добрич.

„Експонатите – скали, фосили и минерали от Добричка област, носят информация за геоложкото развитие на земята в района на Добруджа. Могат да се видят фосили на възраст от около 115 милиона години, от долна креда, които са най-старите, разкриващи се пластове в Добруджа“ – сподели Димитър Димитров, чиято университетска специалност е география. По неговите думи,  в района на две села – Владимирово и Енево, има пластове на възраст 130 милиона години, но там няма вкаменелости. А в района на Златия, Самуилово, Карапелит има много интересни вкаменелости – морски таралежи, острици, грифеи – от кварц, опал и арагонит. Вкаменелостите на воден таралеж, както и коралитите, според ръководителя на Школата по минералогия, водят до извода, че преди много години земята в този край е била дъно на плитки и топли морета.

Сега с децата от школата се събират всяка събота и  веднъж месечно провеждат експедиции в  областта. Понякога неговите възпитаници откриват минерали и скални образувания, каквито самият той не е намирал. Част от откритията на младите минералози са описани в книгата „Минералите на Добричка област“, която съвсем скоро ще тръгне към читателите.