Политическият PR експерт Арман Бабикян бе специален гост в „Денят на Дарик“, където коментира казуса с издирвания Олег Невзоров и корупционните мрежи в правосъдието, двойствената външна политика на страната между проруската реторика и реалната подкрепа за Украйна. Бабикян анализира още енергийните възможности около договора с „Боташ“, популизма в икономиката спрямо спешната нужда от модернизация на образованието, както и политическия комфорт на властта на фона на разпокъсаната опозиция.
„ДАНС така и не разбра дали търси, или не търси Невзоров, така че мисля, че господинът е предприел ясна позиция да застане лице в лице с проблемите и да ги понесе с хората, които са му се доверили, за да му дадат парите си срещу имоти. Държавата изглежда като безучастен наблюдател на събитията, а той самият очевидно е имал достатъчно време да се консултира с адвокатите си, за да прецени, че тази му стъпка е безопасна и има намерение да застане в центъра на една съдебна битка, в която изглежда българската държава не е много уверена.“
„Много правителства насам дадоха възможност мръсните пари да се чувстват уютно.“
„Хората, които бяха управлявани малко или много от хора като Нотариуса, като Петьо Еврото и т.н., да не стигам до други едри политически фигури, изведнъж се чудят дали да пуснат такава заповед, или не. Петьо Еврото може би в момента се чуди дали да се разприказва, или не и може би затова тази заповед се бави, така че тези номера не на нас. Петьо Еврото не е просто казус, нито е организатор на кюлчета и така нататък. Петьо Еврото се превърна в име на една система, със сигурност много по-голяма и много по-прогнила от неговите действия.“
„Тези хора не са първите. Тази система прогни систематично и тя наистина е много дълбоко наранена, но това не бива да обезсърчава управляващите и опозицията, защото това е един от ключовите постаменти на държавата. Може би се повтарям, но това е черният дроб, който пречиства.“
„Ще разберем дали просто се подменят едни олигарси с други и корупционните канали остават. Българите вече натрупаха опит с това, знаят как се краде, знаят през кои поръчки, през кои КПП-та. Както се казва, ние станахме опитни потърпевши. Лесно ще разберем дали става въпрос за промяна или за подмяна и Радев може да не се съмнява в това.“
„Имахме два генерални модела доскоро. Единият беше на Бойко Борисов, който настойчиво и натрапчиво 15 години ни обясняваше: (А), че е член на Европейската народна партия и (Б), че началниците му са в Брюксел. Той така ги наричаше – началниците. Този човек през цялото време правеше фантастични услуги на руските интереси в България. През цялото време. Нямам предвид само ядрената енергия. Нямам предвид само тръбните потоци на газ. Нямам предвид само данъчните постъпления от „Лукойл“. Нека да не изброявам всички негови платноходки в Черно море и така нататък, мъкненето на кученца в Москва. Той фантастично осигуряваше алиби на руските интереси в България.“
„Сега имаме обратния случай. Сега има човек, който представя пред собствения си електорат щастливи руски балалайки, които радват собствения му електорат и го стабилизират на вътрешната сцена, а в същото време прави неща, които България прави като лоялен член на ЕС и НАТО. Тоест и в двата случая става дума за цирк, но с обратен полюс. Единият играе сравнително ляв русофил, другият играе западен лидер с модерни разбирания и лична близост с този и онзи. В края на краищата, като теглите чертата, получавате един и същ резултат.“
Какво още сподели той, чуйте във видеото!